Türkiye’de Hala En Çok Tencere Yemeği Yapılıyor

Tefal, şehirli kadınlara, yemek pişirme ve sağlıklı beslenme hakkındaki tutum ve alışkanlıklarını sordu. Sonuçları bu yıl açıklanan anket, İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Adana, Antalya, Samsun, Zonguldak, Erzurum ve Diyarbakır gibi Türkiye’nin demografik yapısını yansıtan 11 ilde yapıldı. Sorulara yanıt veren kadınların yüzde 73’ü yemek pişirmeyi sevdiğini açıkladı.

“En çok kiminle yemek yemeyi seversiniz?” sorusuna çoğunluk ailemle” yanıtı alındı. Eşiyle baş başa yemek yemeyi sevenlerin oranı ise yalnızca yüzde 9. Araştırmanın dikkat çeken bir başka sonucu ise iş arkadaşıyla yemek yemeyi sevdiğini söyleyenlerin oranının sadece ve sadece yüzde 1 olması.

Baklagillerin aksine ülkemizde sebze ve meyve tüketimi oldukça yüksek. Türk kadını her gün sebze ve meyve tükettiğini söylüyor. Ama sebzeleri pişirme şeklimiz uzmanlara göre yanlış, anımsayınız “…soğanı öldürdükten sonra…”

Türkiye’de hala en çok tencere yemeği yapılıyor. Ankete katılanların verdiği yanıtlara bakılırsa ülkemizde en az ızgara ve fırında pişirme yöntemleri kullanılıyor. Türk hanımları için en lezzetli yemek pişirme yöntemi kızartma. Akdenizli kadınların yüzde 52’si kızartma yöntemini daha lezzetli buluyor. Zaten anket sonuçlarına göre kızartmayı en çok Akdenizli kadınlar yapıyor. Kavurma yöntemini ise Doğu ve Güneydoğulular tercih ediyor. Karadenizliler en çok sebze yemeklerini lezzetli buluyor. Buğulama yöntemini en çok tercih edenler de Karadenizliler.

Egeliler içinse balık en lezzetli besin. Egelilerden baklagilleri ve yumurtayı lezzetli bulduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 5 ve 8. Hamur işini sevdiğini söyleyenler arasında en çok Egeliler var. Tencere yemeğini de daha çok Egeliler lezzetli buluyor. Ankete katılan Egeli hanımların hiçbiri kavurmayı lezzetli bulduğunu söylemiyor.

Eh bu bilgiler üzerine, Egeliler şerefine bir tencere yemeği tarifi verilir değil mi?

Tavuklu Bezelye Yemeği
Malzemeler:
1 tavuk göğsü,
Yarım kilo bezelye,
2 yeşil biber,
1 kuru soğan,
3 diş sarımsak,
1 orta boy patates,
1 yemek kaşığı biber salçası,
1 orta boy domates,
1 yemek kaşığı tereyağı,
1 yemek kaşığı zeytinyağı,
4-5 dal dereotu,
Tuz ve karabiber

Yapılışı:
Yağları tencereye alın. Tereyağ eriyince içine ceviz büyüklüğünde parçalara kesilmiş tavuk parçalarını koyun. Suyunu salıp tekrar çekinceye kadar pişirin, sonra tencereden alın. Küçük parçalara kestiğiniz soğanı, sarımsakları, kibrit çöpü uzunluğunda kestiğiniz biberleri aynı tencereye koyup kavurun. Soğanlar saydamlaştığında salça ve küp kestiğiniz domatesleri ekleyin. Sosu karıştırıp 3-5 dakika kadar pişirin.

Tavukları ve bezelyeleri tencereye ilave edin, üzerlerini bir parmak geçecek kadar su koyun. Tuzu ve karabiberi ilave edin, bezleyeler hafif yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirin. Bu arada patatesin kabuklarını soyun ve orta boy küplere ayırın. Yemeği ocak üzerinden almadan 10 dakika kadar önce ekleyin ve pişirin. Servi yaparken üzerine kıydığınız dereotlarını serpiştirin.