Tarçınlı Köfte, Yanına da Fırında Kızarmış Patates ve Soğan

Bir Tutam Baharat filmi kahramanlarından Bay Vasillis’in tavsiyesine uyup gözümüzün içine bakıp “evet!” dedirtmek istediklerimiz için pişiriyoruz bu köfteyi. Yanında da fırında patates ve soğan var.

Tarçınlı Köfte
Malzemeler:
750 gr kıyma,
2 dilim bayat ekmek içi,
2 orta boy kuru soğan,
2 küçük yumurta,
1 çay kaşığı tarçın (bir kerede evet dedirtmek istiyorsanız ölçüyü artırabilirsiniz),
1 çay kaşığı karabiber,
Tuz
1 su bardağı sıvıyağ
İsteğe bağlı olarak maydanoz

Yapılışı:
Az yağlı kıymayı, soğuk suda ıslatıldıktan sonra iyice sıkılan bayat ekmekler, rendelenmiş soğanlar, baharatlar, yumurtalar ve ince ince doğranan maydanoz ile 10 dakika yoğurun. Üşenmeyin bu süreyi tamamlayın. Sonra karışımdan iri ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp hafifçe ıslattığınız avuçlarınız içinde parmak biçiminde ince, uzun şekiller verin. Bunları kızgın sıvıyağ içinde, orta kuvvetli ateşte kızartın. Aşağı yukarı 7-8 dakikada pişiyorlar.

Fırında Kızarmış Patates ve Soğan
Malzemeler:
Yarım kg patates,
Zeytinyağı,
Tuz ve karabiber,
3 kuru soğan ya da 15 adet arpacık soğan

Yapılışı:
Fırını 190 dereceye ayarlayın ve tepsiyi de içine koyup ısıtın. Patatesleri yıkayıp kurulayın ve elma dilimi olarak kesin. Derin kaba alıp zeytinyağı, tuz ve karabiber ile karıştırın. Tepsiyi fırından çıkarıp zeytinyağı sürün ve patatesleri yayın.

Patateslerin bir yüzü kızardığında fırından çıkarıp karıştırın. Bu arada saplarını kesip dörde böldüğünüz kabuklu soğanları da patateslerin yanına ekleyin. Patatesler ve soğanlar kızardığında köftelerle birlikte sunulmaya hazır olacaktır.

İzleyiciler