Yemek Bloggerları 2010 Yaz Tarifleri Modası

Yemek blogger’ı olduğumdan bu yana, özellikle iş arkadaşlarımın başvuru kaynağı haline geldim. Şikayetim yok, fazlasıyla keyif alıyorum desem yeridir. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım yengesi, gününde farklı lezzetler ikram etmek istediğini söyledi, menü oluştırmamı istedi.

Günlerde ikram edilenleri düşünmeye başladım. Gerçi uzun zamandır ev gezmesine gitmedim ama patates salatası ve kısırın baştacı olduğunu tahmin etmek için medyum olmaya gerek yok tabii.

Annemin altın günlerini hatırlayarak ikramlıkların ve sunum şekillerinin modası olduğu sonucuna varalı epey oldu. Bir dönem koltuklardan kalkıp masa başında yemek yemeye başlamışlardı. Pizza, gün menüsüne girdiğinde önemli bir inovasyon gerçekleşmişti. Annemin farklılaşma adına işkembe çorbası, mantı filan da ikram ettiğini hatırlıyorum.

Biz yemek bloggerları arasında da tarif modası olduğunu düşünüyorum. Doğal olarak mevsimin sebzeleri ve meyveleri nedeniyle tariflerimiz benzerlik gösteriyor. Çilek soslu muhallebi, Girit kabaklı dolma… İşte bu ortak zevkimizin eseri olan bir lezzeti sunacağım şimdi. Sevgili Lezzet-İkram Seda, blogger buluşmalarımızdan birine getirmişti bu kurabiyeleri. Ağzımda dağılan, bu kıyır kıyır kurabiye aklımda yer etti ve nihayet Seda’mın tarifini yaptım. İş arkadaşlarımla da paylaştım ve gönüllerinde taht kurdum. Dillere destan bir lezzetle tanıştırıyorum sizi, işteeeee tahinli cevizli kurabiyeeeeeeee!

Tahinli Cevizli Kurabiye
Malzemeler:
12 adet hazır baklavalık yufka,
1-1,5 su bardağı tahin,
1,5 su bardağı ceviz içi veya fındık,
2 yemek kaşığı toz şeker,
Üzerine serpmek için pudra şekeri

Yapılışı:
Cevizi, rondo ile irice olacak şekilde çekin, toz şekeri ekleyin. İsterseniz tarçın da ilave edebilirsiniz ancak benim gibi fazla kaçırmayın. Aksi halde tarçın, tahin kokusunu hatta tadını bastırabiliyor.

Hazır baklavalık yufka paketi içinden yaklaşık 40 yaprak çıkıyor. Bu tarifte 12 yaprağını kullanacağız. Yapraklardan birini mutfak tezgahına yayın. Üzerine bir miktar tahin dökün ve fırça yardımıyla yufkanın üzerine yayın. Şekerli cevizden de serpiştirin. Diğer 2 yufkayı da ilkinin üzerine koyarak aynı işlemleri yapın. 3 katlı yufkayı rulo şeklinde sıkıca sarın ve verev olarak yaklaşık 3 parmak uzunluğunda parçalara kesin.

Diğer 9 yufkayı da aynı şekilde hazırlayın. Pişirme kağıdı serdiğiniz tepsiye dizin. Yakın yakın yerleştirmenizin sakıncası yok, çünkü bu kurabiyeler kabarmıyor. 180 derecede ısıttığınız fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkar çıkmaz üzerlerine pudra şekeri serpin.

İzleyiciler