Boğaz Manzarasına Karşı Tatlı Kaçamak

Geçenlerde televizyonda birinin, İstanbul’da kolayca ulaşabileceğimiz geniş yeşillik, ormanlık alan olmadığına dair yakındığına tanık oldum. Oysa ki Anadolu tarafında Validebağ Korusu, Avrupa tarafında da Yıldız Parkı bu tanımlamaya uygun yeşillik alanlar. Validebağ Korusu’na evimin yakınında olması nedeniyle sıklıkla uğruyorum. Sabah yürüyüşlerimin vazgeçilmezi. Aralarında elma, erik, incir veren meyvelilerin de olduğu, sincaplara ev sahipliği yapan çeşit türlü ağaç altından geçmek keyif verici.

Yıldız Parkı ise bulunduğu yaka gibi şehir hayatına ayak uydurmuş durumda. İçinde tarihi köşklerin yanı sıra pek çok cafe ve restoran da bulunuyor. Sütaş Tatlımmm lezzetlerine bulandığımız buluşma, işte bu restoranlardan birinde Dahill’de yapıldı. Muazzam Boğaz manzarasına karşı, püfür püfür, tatlı mı tatlı bir kaç saat geçirdik.

Fark etmişsinizdir, Ramazan’dan 15 gün kadar önce özellikle gıda markaları atağa geçer. Hazır çorba, içecek, sütlü ürün (peynir, yoğurt vb.) ve özellikle sütlü tatlı (dondurma, puding vb.) markalarının tanıtımlarına, reklamlarına, tadım etkinliklerine sık rastlarız. Doğaldır tabii, 11 Ayın Sultanı Ramazan’da canımız daha çok şey çeker. Sofrayı çeşit türlü yiyecekle donatmak isteriz, sanki hepsini yiyebilecekmişiz gibi.

Ramazan yaklaşık 10 yıl kadar daha yaz içinden geçecek. Sütaş da bu konuya dikkat çekerek, Ramazan’da hafif tatlı tariflerine ihtiyaç duyanlar için SMN Tat Merkezi’nin kurucusu şef Semen Öner ile birlikte kolları sıvamış. Kolayca yapılabilen, şık sunumlara sahip tarifler ortaya çıkmış.

Bu tariflerin baş malzemesi, 1 yıl önce doğan Sütaş Tatlımmm Ailesi çeşitleri. Bu ailede; yemeye hazır puding “Tatlımmm”, Türkiye’nin ilki “Mousse” ve çocuklara yönelik puding “Tatlım” bulunuyor. Çeşitlerde; çikolata, bitter çikolata, fındıklı çikolata, çilek ve muz gibi alışkın olduğumuz lezzetlere rastlıyoruz.

Şef Semen Öner ile daha önce aynı ortamda bulunma fırsatım olmamıştı. Pozitif bir enerjisi ve hemen sarıp sarmalıyor, yolunun açık olmasını dilerim. Semen Hanım buluşmada, mozaik pasta ve 3 çeşit kup tarifi verdi. Klasik mozaik pasta tariflerinde olduğu gibi, içine bol miktarda margarin koyarak yapmak zorunda kalmayacağım için mozaik pasta tarifine bayıldım. Öncelikle bunu paylaşıyorum.

Malzemeler:

4 küp Sütaş Tatlımmm çikolatalı puding,

Yarım paket pötibör bisküvi,

1 avuç kadar tane fındık

Yapılışı:

Bisküvileri, geniş bir kabına içine kırın. Çikolatalı Tatlımmm ile yağsız tavada kavurup bıçakla iri parçalara ayırdığınız fındıkları ekleyin. Tüm malzemeyi karıştırın. Yağlı kağıda sarıp silindir şekli verin ve dondurun. Dilim dilim keserek servis edin. Dondurucudan yeni çıktığı için kesmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için bıçağınızı sıcak suya daldırıp çıkarın, mozaik pastanızı rahatça kestiğinizi göreceksiniz.