Daniel’e Veda Ederken…

Komili Hakiki Lezzetler Atölyesi’nde pişireceklerimizden biri de somon bonfile idi. Ana malzememiz yaklaşık 6 kiloluk bir Norveç somonuydu. EKS Mutfak Akademisi’nde ona “Daniel” diyorlardı. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’yi ziyarete gelen Norveçli şefi anmak için verilen addı bu. Bu şef öylesine yakışıklıydı ki bazı erkek şeflerin kıskaçlığına sebep olmuştu. Onu akıllarından çıkarmanın bir yolu da belli ki en fazla 10 dakika sonra gözlerimizin önünde filotosu çıkarılacak olan Norveç somonuna adını vermekti.

 Şef Barış Aytekin’in Daniel’e son bakışı…

Fileto çıkarmak için önce keskin bir bıçakla başı gövdeden ayırılıyor.

Bu başta epeyce et var, çorba yapmak için çok uygun.

Şef Barış, özellikle ucu esnek bir bıçağı kemiğe dayandırarak balıktan boydan boya iki ayrı parça çıkarıyor. Kemiğin üzerinde de et kaldı. Onu da kaynatarak suyunu kullanmak mümkün.

Kavun, havuç vb sebzelerden top şeklinde parçalar çıkarmamızı sağlayan mutfak aleti ile balıktan kıyılmış bölümler elde etmek mümkün. Bunları balık köftesi yapmak için kullanabiliriz.

Balığın karın boşluğu tarafındaki kenarları boydan boya çıkarıyoruz. Bu parçaları helezonik olarak kıvırık pişirerek ayrı bir lezzet elde edilebilir.

Balığın derili kısmını tezgaha yatırın. Deri ile et arasına girip dikkatlice boydan boya ilerleyin. Kılçıkları çıkarmak için cımbız kullanmak en iyisi. Son aşama, filetoyu 2,5-3 cm’lik parçalara keserek pişirmeye hazır hale getirmek.