Ben Böyle Gördüm, Bizde Balık Böyle Pişer!

İstanbul, 17-20 Ekim tarihlerinde ilk kez bir uluslararası Slow Food etkinliğine ev sahipliği yapacak. Slow Fish İstanbul 2013 kapsamında; film festivali sohbetler, paneller, akademik sunumlar, çocuklarla buluşmalar ve hatta yemek yarışması da gerçekleşecek. Slow Food, hepimizi denizlerimizin, sucul hayatın ve bağlantılı kültürlerin sürdürülebilirliğine katkı vermeye çağırıyor.

“İstanbul’un Balıklı Filmleri Festivali” etkinliklerden biri. Stefano Sardo’nun yönettiği 2013 yapımı “The Slow Food Story” dikkate değer bir film. Carlo Petrini 1986 yılında İtalya’da ArciGola adıyla bir gastronomik dernek kurdu ve üç yıl sonra Paris’te, hazır ve hızlı diye niteleyebileceğimiz yeni usul, endüstriyel ve geleneği olmayan gıdaya karşı Uluslararası Slow Food direniş hareketini başlattı. Şimdi 150 ülkeyi kapsayan ve gastronomik bağlamda dönüştüren bir hareket bu.


Slow Food Story bir grup arkadaşıyla Carlin’in öyküsünü anlatıyor. Bu hikayede yolculuklar, alınan riskler, üretimhaneler, tarlalar, restoranlar, şarap ve yeniden keşfedilen köylü ayinlerinin yanı sıra politik tutkuların yansımaları var. Ama en önemlisi, film, kültürel devrimlerin nasıl da keyifle, şen şakrak yaşama geçebildiğini gösteriyor.

Slow Fish İstanbul kapsamında bir de yemek yarışması düzenleniyor! Slow Food bu besinin nasıl baştacı edilebileceğini reçetelerle kanıtlamak isteyen herkesi etkinlik kapsamında eğlenceli bir yarışmaya davet ediyor. En geleneksel, en aile yadigarı, en ekonomik, en yöresel küçük balık reçetelerini bekliyor.

Sadece istavritin, izmaritin, sardalyanın ve hamsinin onur konuğu olacağı bu yemek yarışmasına katılmak için 10 Ekim 2013 tarihine kadar yemek tariflerinizi onlara ulaştırmanız gerek! Amatör veya profesyonel herkese açık yarışma. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için adres: http://benimbaligim.com/

Yarışmanın şıkır şıkır bir jürisi var: Ahmet Örs, Vedat Başaran, Nedim Atilla, Şemsa Denizsel, Didem Şenol, Tuba Şatana, Aglaia Kremezi, Nilhan Aras, Müge Akgün.

Sonuçlar; 20 Ekim tarihinde açıklanacak ve finalist reçeteler 22 Ekim 2013 günü Mutfak Sanatları Akademisi’nde basına ve halka açık bir etkinlikte sunulacak.İlk 3 dereceye girenler sponsorlardan biri olan Hecha’dan çeşitli hediyeler kazanacaklar.