Aşkla Karın Doymuyor

Bir restoranın mutfağında alevlenen aşktan söz edeceğim size. Şef Kate ve Nick, gönüllü yamakları Zoe’nin çöpçatanlığıyla kendilerini romantik bir ilişki içinde buluyorlar. Eh aşk karın doyurmuyor tabii. Film boyunca birbirinden lezzetli yemekler ve şık sunumlar geçiyor gözümüzün önünden.

“No Reservation”ın adı “Aşk Tarifi” olarak çevrildi Türkiye gösteriminde. 2007 yılı ABD-Avustralya ortak yapımı filmin yönetmeni Scott Hicks. Başrollerini ise Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart ve Abigail Breslin paylaştı.

Manhattan’daki 22 Bleecker Restaurant’ın baş aşçısı Kate, çılgın bir tempoda çalışır, her öğünde nefes kesici bir ustalıkla tüm gücünü ortaya koyarak, yüzlerce yemeği koordine eder, leziz soslar hazırlar, her bir yemeği mutlak bir mükemmellikle pişirir ve süsler. Film boyunca kerelerce vurgu yapılan safran sosunun tarifini paylaşabilmeyi isterdim sizinle. Bir kere tadabilseydim her şey daha kolay olacaktı.

Kate’in hayatı önce kendisini ziyarete gelen kız kardeşini trafik kazasında kaybetmesi ve yeğeni Zoe’nin vasisi olmasıyla değişime uğrar. Balık kroketi kaz ciğerine tercih eden Zoe, Kate’in günlük yaşantısını, sadece yemek seçimleriyle değil teyzesinin yeni aşçı yardımcısı Nick’i, hayatlarına sokmadaki ısrarıyla da sekteye uğratır.

Kate’in mükemmeliyetçi mizacı, ekibine katılan, neşeli ve vurdumduymaz Nick tarafından sınanır. Mutfakların yeni yükselen yıldızlarından biri olan Nick çalışırken opera dinlemeyi ve etrafındakileri güldürmeyi tercih eder.

Gel zaman git zaman Zoe’nin çöpçatanlığı tatlı sona bağlanır. Ben de bu yazıyı Kate’in aşağıdaki fotoğrafta yer alan tatlı sunumuyla sonlandırıyorum.

Nazenin şeker kafesini yapmak için bir kaç gecemi harcadığımı itiraf etmeliyim. İnternette araştırıp nasıl yapıldığını buldum, sonra bilgisayar veya tv karşısından kalkıp kalkıp şeker erittim ve şevkle kafes yapmaya çalıştım. Sonunda başardım.

Malzemeler:

1 Dr Oetker Çikolata Şelalesi,

2 yumurta,

Kalıplar için yağ,

150 gr çilek,

3 yemek kaşığı toz şeker,

Süsleme için nane yaprağı

Yapılışı:

Önce kafes yapmanıza yardımcı olacak iki kepçeyi dondurucunuzda beklemeye alın. Toz şekeri bir tavaya alıp orta ateşte içine kaşık batırmadan tavayı arada sallayarak eritin. Tamamen eridikten sonra tavayı ateş üstünden alıp 10-15 saniye dinlendirin.

Kepçenin birini dondurucudan alın. Erimiş şekeri, kaşık yardımıyla kepçe üzerinde zigzaklar çizerek dolaştırın. Hemen ardından kepçeyi avucunuzla kavrayıp yavaş hareketle sağa sola döndürün. Şeker kafesinin kepçe üzerinden çıkmasını sağlayın. Her kafes için dondurucuda bir süre bekleyen kepçeyi kullanın. Toplam 4 kafes yapın. Kafesin yapılışı videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Dr. Oetker Çikolata Şelalesi’ni ambalajında tarif edildiği şekliyle pişirin. Sunum tabağınıza, dilim dilim keseceğiniz çileklerden yatak hazırlayın. Çikolata şelalelerini çilek yataklarının üstüne yerleştirin. Nane yaprakları ve son olarak da şeker kafesiyle sunumunuzu tamamlayın.

Kaynaklar:

http://www.sinemalar.com/film/594/Ask-Tarifi/

http://www.kampusteyiz.com/sinema/1295-ask-tarifi/

http://www.sinepil.org/yazi/ask-tarifi-no-reservations-2007

İzleyiciler