Filmin Başkahramanları Sürekli Ölüyor

Sinemaya gitmek istediğimizde gazeteleri açıp ilan sayfalarına baktığımız günler bana göre geride kaldı. İnternete girip her türlü bilgiye ulaşıyorum. Başvuru kaynaklarımdan biri de Beyazperde.com. 1998’de yayın hayatına başladı, Mayıs 2010’da Fransız Allociné grubu tarafından satın alındı. Haziran 2011’de yeni tasarımını hayata geçiren Beyazperde.com, dün akşam Nişantaşı City Life Sinemalarında resmi açılış yaptı, Steven Soderbergh’in yönettiği Salgın/Contagion filmi izlendi.

Beyazperde.com pek çok konuda yenilenmiş ki siteye girerek bunları yakından görebilirsiniz. Öncelikli olarak ilgimi çekenler; zenginleşen sinema bölümünün yanı sıra yerli ve yabancı yapımlardan oluşan oldukça geniş bir dizi arşivini de, güncellenen bütün özelliklerle birlikte bünyesine katması. Ayrıca, filmlerde yer alan ışıkçı, ses teknisyeni, makyöz gibi görevlilerin de kendi sayfaları yer alıyor. Bugün iki kez şaşkınlık geçirdim; biri Beyazperde.com’da Salgın’da oynayan dublörlerin bile isimlerini okuyunca oldu. Diğeriyse Beşiktaş Kabalcı Kitabevi’nde yönetmenlere göre tasnif edilmiş filmleri görünce gerçekleşti. Bunlar sinemaya gönül verenler için faideli çalışmalar.

Steven Soderbergh yine soğuk anlatım tarzını benimsemiş. Cliff Martinez’in bestelerinin bundaki etkisi yadsınamaz. Soundtrack’i alınıp rakı masasında dinlenir, “Ne olacak bu dünyanın hali?” denir. Gerçi Soderbergh, dünyanın başına çorap örüp sonra da çözmüş. Filmde anlatmaya çalıştığı, sorunun istendiği takdirde çözülebileceği imiş. Sinema Dergisi’nin Ekim sayısında yayınlanan röportajında böyle diyor.

Hava ve solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve canlıları birkaç gün içinde öldüren virüs, salgın şeklinde yayılıyor. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, hem salgına çare bulmaya hem de insanlarda, virüsten daha da hızlı yayılan panik halini kontrol altına almaya çalışıyor. Steven Soderbergh filmi, tek ana karakter yerine birden çok karakter ve hikaye ile anlatım -ensamble- yolunu seçmiş. Durum böyle olunca neredeyse 10 dakikada bir filme ünlü bir yüz giriyor. Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Kate Winslet, Bryan Cranston, Jennifer Ehle, Gwyneth Paltrow, Tien You Chui gibi. Bunlardan bazısının filme girip çıkması bir oluyor.

Beyazperde.com, Salgın ile başlayan felaket tellallığını sürdürmek isteyenlere bir dosya hazırlamış. Yakın dönem sinema tarihinde başa bela virüslerin kıyamete götürdüğü yapımları sıralayıp ayrıntıları vermişler. 13 tane seçilmiş, bu bizim için mesaj olabilir mi acaba?