Bu Künefe Fındık Kabuğu Ateşinde Pişşti

Künefeyi her türlü yerim, gözümün önünde fındık kabuğu ateşinde pişip şerbeti dökülüp bir de üzerine kaymağı konduğundaysa hiç affetmem. Siz de affetmeyin, İdealtepe’deki Pişşti Mangalbaşı ‘na gidip afiyetle yiyin.

Yakında yogaya başlayacağım. Yoga yapanların canları et çekmez derler, hatta gün geçtikçe vejeteryan olmayı seçerler. Nooolur bana bu olmasın! Zaman zaman tıka basa et yemeyi çok seviyorum.  Et aşerdiğimde, Caddebostan sahil yolu üzerindeki Tavacı Recep Usta’ya giderdik, maalesef kapandı. Etiler’dekine de kim gidecek? Denizleri aşacağımıza sahilden, kenardan kenardan gidip İdealtepe’ye varıyoruz. Carrefour hizasındaki Pişşti Mangalbaşı’na kendimizi zor atıyoruz.

Önce upuzun et reyonundan, ardından mezeler bölümünden seçim yapıp masamıza geçiyoruz. Her masanın ayrı mangalı var, onun üzerinde de kocaman bakır bacalar. Sonra değmeyin keyfimize. Söğüş sebzeler, içi kaşarlı mantarlar, köfteler, etler… Damak tadımıza uygun kıvamda mangalda evire çevire pişirip midelerimize indiriyoruz.

Fındık kabuğu ateşinde pişen künefeyi gördüğüm an, mide fesatı geçirdiğimi unuttuğum andı.Diğer taraf da nar gibi kızarsın da yiyeyim artık!
Sabırsızlıkla beklediğim künefem, bakır ibrikten akan şerbeti içti. Kaymağıyla adeta geline dönen künefemin yemeyip de yanında yattığımı düşünmüyorsunuz değil mi?

Gidin gidin, yolunuzu düşürün ve Pişşti’ye gidin. Cuma, cumartesi ve pazar geceleri canlı fasıl da var.

Yazı EtiketleriEtiketler: , ,

Çok Okunanlar

İzleyiciler