Osmaneli Ayva Lokumunu Beklerken…

Doğrusu Leziz Dergisi’nin Kasım 2010 sayısını görene kadar ayva lokumundan haberdar değildim. Meğer Bilecik Osmaneli Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda patenti alınan bir lokum çeşidiymiş. Ayva lokumları şimdilik Ankara’da üretiliyor, Osmaneli’de pazarlanıyor. Bir yandan da Osmaneli’de üretime geçilmesi için hazırlıklar sürüyor. Hedef, yörenin tarımsal ürünlerinden biri olan ayvanın işletilerek “Osmaneli Ayva Lokumu” adıyla seri üretime geçilmesi.

Tadına bakmak için sabırsızlıkla beklerken ev üretimi lokumlarımın tadına varıyorum. Fransa’da yaşayan blog yazarı, çevirmen Beste Bonnard’ın Leziz Dergisi’nde yayınlanan tarifini denedim ve memnun kaldım.

Malzemeler:
900 gr ayva,
1 çay bardağı su,
2,5 su bardağı toz şeker,
İsteğe bağlı olarak 1 yemek kaşığı rom

Yapılışı:
Ayvaları yıkayıp dört parçaya ayırın. Kuşane tencereye suyu ve ayvaları aktarıp kapağını kapatın. Ayvalar yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 15 dakika haşlayın. Ayvaları tencereden alıp bir süre soğutun. Ortalarındaki çekirdekleri ve sert kısımları çıkarın.

Blender ile püre haline getirin. Toz şekeri ve isteğe göre romu ekleyip püreyi tencereye alın. Sürekli karıştırarak 20 dakika pişirin. Pişirme kağıdı serdiğiniz dörtgen veya kare bir kaba ayva püresini yayın. 2 cm kalınlığında olursa makbule geçer. Bu şekilde serin ve kuru bir yerde 3 gün bekletin.

Sonra kare şeklinde kesip lokum parçaları elde edin.

Bunları toz şekere bulayın. Ayva lokumlarını hava almayan bir kutuda  1 ay kadar saklayabilirsiniz.