Mutlu Aşçı Oldum

İglo ile Pratik Lezzetler Etkinliği’nin 12.sinde Hobimle Mutluyum Lezzet Okulu’ndan  ”mutlu aşçı” belgesi aldım. Eğitmen Şefimiz Barış Aytekin önderliğinde; İglo Karidesli Soya Fasulyesi Çorbası, İglo Alaska Mezgiti Bahçe Fasulyeli Graten, Peynirli Sebzeli İglo Milföyler ve İglo Somonlu Cevizli Erişte’den oluşan mönümüzü keyifle hazırladık. Sevgili Tijen’in misafirperverliğine diyecek yoktu. Ancak eşinin ve oğlu Egemen’in de katkılarından söz etmeden geçemeyeceğim, çok teşekkürler.

Bir Mimarın Hobisi’nden Özge’min, Hünerli Bayanlar’dan Müge’min katıldığı etkinlikte Hobimle Mutluyum Lezzet Okulu’nun mutlu aşçı adayları da hazır bulundu. Metin Bey’in elinin rayihası olduğunu öğrendim. Çorbasını tattığımda bu açıklamayı yapanlara hak verdim, tekrar elinize sağlık diyorum Metin Bey.

Çorba için önce havuç ve patatesleri küçük küpler halinde kestik. Kaynayan suya havuçları, kısa süre sonra da patatesleri attık. Bıçak ucuyla kontrol edip piştiklerine kanaat getirdikten sonra soya fasulyelerini ve bezelyeleri de tencereye aldık. Son olarak karidesleri ekledik. Sıra geldi terbiyesini yapmaya. İşte tam bu noktada krema ile de terbiye yapıldığını öğrendim. Yumurtaların sarısını bir miktar kremayla çırptık. Çorbadan azar azar alarak terbiyemizi ılıttık. Sonra da tencereye sızdırarak akıttık. Bundan sonrası yaratıcılığımıza kaldı. Tuzun ardından ezilmiş sarımsak, rende muskat, taze öğütülmüş karabiber, kırmızı biber… Marifetlerimizi konuşturduk anlayacağınız.

İglo Alaska Mezgiti Bahçe Fasulyeli Graten için; süt, krema, tereyağ ve un kullanarak beşamel sos hazırladık. Muskat ve tuzla tatlandırdık. Mezgitleri silikon kek kalıbına yerleştirdik. Üzerine jülyen kestiğimiz kırmızı biberleri, soya fasulyelerini serpiştirdik. Beşamel sosu döktükten sonra kızarmış bir tabaka oluşması için üzerini kaşar peyniri rendesiyle kapladık. Fırında yaklaşık 20 dakika pişirdiğimizde enfes bir lezzet elde ettik.

Milföy hamuru yapmak zaman alan bir iştir. Artık iyi ki hazır olanları var. Etkinliğin olduğu gün blogları okurken değişik kesimli bir milföy böreğe rastladım. Hangi blogger arkadaşımdı inanın hatırlamıyorum. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu şekli uygulayarak sükse yaptım. Bakınız içine peynir ve steam fresh sebzeler koyduğum böreğin öncesi sonrası hali şöyle:

O akşam sohbet arasında yemek yaptım desem yeridir. Eğitmen şefimiz Barış da bunu fark etmiş olacak ki sık sık uyarı aldım :) Napabilirdim, Tijen, Müge ve Özge, yetmez sevgili eşleri, hepimiz bir araya gelmişiz dikkatimin dağılması çok doğal. Bence yani tabii.

Mönümüzün son tarifi İglo Somonlu Cevizli Erişteydi. Bu tarifle erişteye farklı bir bakış attım. Erişteleri bir yanda haşladık. Suyunu süzüp bekletirken tavaya tereyağını aldık. Kızarınca kırmızı biber ve sumak koyduk, hafifçe kavurduk, mis gibi kokusu yayıldı etrafa. Somonları ekleyip tuz serpip soteledikten sonra erişteleri de ekledik. Yerken de üzerine nar ekşisi döktük.

Eh sonra bunların hepsini afiyetle yedik tabii :)

İzleyiciler