Kuru üzüm ve kayısı sevmeyenler bu tarifin yanına yaklaşmasın!

Mazurka: bir çeşit Leh dansı ve dans havası. Polonya’da bir bölge. Hurmayla yapılan Polonya’ya özgü tatlı. Uludag Sözlük okur gibi oldunuz değil mi?

Kuzinenin içine nasıl girdi diyeceksiniz. Yıllar önce bir arkadaşımdan öğrenmiştim. Gözümün önünde 10 dakikada yapıverdiği mazurkaları, yarım saat sonra afiyetle yiyordum. Kuruyemiş barlarına benziyor.

Polonya’da hurmayla yapılıyormuş ancak bu tarifte Rus esintileri var sanırım. Arkadaşımın Rus akrabaları vardı, ondan olsa gerek.

Malzemeler:
2 irice yumurta,
2 yemek kaşığı kakao,
1 su bardağı un,
1 su bardağı şeker,
1,5 su bardağı ceviz/fındık veya ikisi birden,
2/3 su bardağı kuru üzüm ve kayısı,
1 tatlı kaşığı karbonat,
Fırın kabını yağlamak için sıvı yağ
Yapılışı:
Ön hazırlık için kuru kayısıları, hemen hemen kuru üzümlerin boyutunda kesin. Ceviz ve fındıkları bıçakla küçük parçalara ayırın, bu tarifte dişe gelir olmalılar. Fırın 175 dereceye ayarlayın, o bir yandan ısınsın.

Malzemelerin tümünü bir kaba koyun. Tek sıvı yumurta olduğundan “minyon” yumurtalardan kullanmayın, biraz irice olsunlar. Fırın kabınızı fırça yardımıyla yağlayın. Şimdi size fırın kabı için ölçü vermem lazım ancak cm değerinde olamayacak. Bir dosya kağıdından 4 parmak daha uzun bir kap seçtim. Karışımı içine eşit şekilde yaydığımda bir parmak yükseklikte oldular.

Kabı fırına alın, yaklaşık 25 dakika pişirin. Kabarıp iki katı yüksekliğe erişecek. Kek gibi içine kürdan sokup ıslak çıkmıyorsa piştiğini anlayabilirsiniz. Dolayısıyla verdiğim süreye bağlı değilsiniz.

Tarifin püf noktası, mazurkayı pişince fırından çıkarmak ve kesmek. 18 parçaya bölebilirsiniz.

İzleyiciler