Mayalı Lokma

“Lokma” dendiğinde ilk olarak akıllara şerbetli lokma tatlısının geldiğini anladım son günlerde. Oysa ki ben, anneannemle, kagir evlerinin bahçesindeki uzun patikanın sonunda yer alan, dört tarafı açıp kulübede, küçük tüp üstünde kızarttığımız lokmaları anımsarım. Ev kokmasın diye yanımıza taburelerimizi, kabarık hamurumuzu, tavamızını alıp kulübenin yolunu tutardık. Oysa şimdi bu koku evde kalsın, bana anneannemi hatırlatmaya devam etsin istiyorum. Çamaşırları ütülemenin yanı sıra mayalı hamur yapmanın, onu yoğurmanın, pişirmenin de ruhuma iyi geldiğini anladım.

Küçükken bizim oralarda kandillerde irmik, un helvaları ve lokma yapılır konu komşuya dağıtılırdı. Helva kokusuyla işim yoktu, komşu mutfak balkonlarından kızarmış mayalı hamur kokusu duyduğumda şenlenirdim. E tabii kapı çalıp bir tabağı da bize gelince değmeyin keyfime. Kent yaşantısında nerede bu adetler? Hamurumu mayaladım, pofuduk. İçine de kavrulmuş soğanlı, kıymalı iç koydum. Kızarttım, sırf sizin için fotoğrafını çekebileyim diye. İftarda ısıtıp çay ve domatesle hakkını vereceğim lokmalarımın.

Malzemeler (8-10 kişilik):

  • 5 su bardağı un
  • 2 su bardağı ılık su
  • 1 paket (42 gr) yaş maya,
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ kızartmak için

Yapılışı:

Derin kabın içine unu eleyin. Bir köşesine tuzu, diğer köşesine şekeri koyun. Mayayı elinizde ezip küçük parçalara ayırın. Ne şekere ne tuza değsin. Ortaya havuz yapıp ılık suyu yavaş yavaş dökerken bir yandan da hamur yapmaya başlayın. Tüm su bittiğinde elinize hafifçe yapışan hamur olacak. Bunu kaptan çıkarıp 5 dakika kadar tezgah üstünde yoğurun. Yine kap içine koyup üzerini strech filmle kapatıp ılık bir mekanda mayalandırmaya bırakın.

Hacmi iki katına çıktığında pişirme hazırlıkları yapın. Yağı tavada kızdırın. Elinize yağ şişesinden yağ damlatıp avucunuzu kaygan hale getirin. Mayalı hamurdan köfte büyüklüğünde parçalar alıp yassılaştırıp sağa sola çekiştirip genişletin. Yağa atıp arkalı önlü kızartın. Hani nar gibi derler ya, işte öyle! İsterseniz ortasına bir çeşit harç koyup poğaça gibi katlayıp da pişirebilirsiniz.

İzleyiciler