Hah Şimdi Anneyim!

Annemin mantısının üzerine yoktur. Bu sihir bozulmasın, hep onun elinden yiyeyim diye düşündüğümden mantı pişirmem desem yeridir. Blog yazmaya başlayalı 5 yıl oldu. Bu tarifi onun yaptığı mantı ile sunma konusunda ısrarcıydım, ancak başarılı olamadım. Çünkü artık yemek yapmayı da unuttu, o bir Alzheimer hastası!

Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi filmini yaşıyor gibiyiz. Geçen ay birlikte etli karalahana sarması hazırladık. Rollerimiz değişmişti, lahana yapraklarını yeni beceri kazanmaya çalışan çocuk gibi saran bu kez oydu. Babama göre yemek pek lezzetliydi. Eh ne de olsa zamanında dağları deviren, 10 parmağında 10 marifet annem ve onunla mayalanan ben hazırlamıştık.

Niyeyse “Hah şimdi anneyim!” diyebilmek için mantı yapma ihtiyacı duydum, hemen Anneler Günü öncesi. Kırk yılın bir başı olunca hemen kolaycacık hazırlayamadım tabii. Annem ne rahat hamur açar, keserdi. Hakkımı yemeyeyim en hızlı mantı kapatan ise bendim.

TCG Hasdal’da düzmece deliller ile 3 yıldır mahkum olan, Balyoz davasında 16 yıl hüküm giyen, Kardak Krizi’ni yönettiği dönem kahraman ilan edilen oğlu Ali Türkşen’in başına gelenleri bu illet hastalığına rağmen asla unutmayan annem Emine Türkşen’in Anneler Günü’nü kutlarım. Umarım “Zor günlerinin dostu” evladına en kısa sürede kavuşur.

manti