Ben Yaptım Oldu: Mahlepli Peynirli Börek

Can Bebeğe Hazırlık Partisi’nde ikram edilecek börekleri hazırlarken bir risk aldım ve sıvı karışım içine mahlep koydum. Ben yaptım oldu, yiyenler bayıldı. Bu böreğin sırrı, hem mahlebinde hem de bol bol, çeşit çeşit peynirle yapılmasında.

Malzemeler (36 börek):
6 yufka,
500 gr peynir (lor, kaşar, evdeki çeşit çeşit peynir)
Yarım demet maydanoz,
2 yumurta,
3 çay bardağı süt,
3 çay bardağı sıvıyağ,
1 yemek kaşığı mahlep,
Çörekotu ve susam,
İhtiyaca göre tuz

Yapılışı:
Önce iç malzemeyi hazırlayalım. Evdeki çeşit çeşit peynirleri, toplamda yarım kilo olacak şekilde bir araya getirin. Beyaz peyniri küçük parçalara ayırın, kaşar vb. peynirleri rendeleyin. İçine, yıkayıp kurutup küçük parçalara kestiğiniz maydanozu ekleyin ve iyice harmanlayın. Peynirleriniz pek de tuzlu değilse ilave edebilirsiniz.

Yufkaları ıslatacağımız karışımı ise şöyle hazırlayacağız: 1 tam yumurta ile diğerinin akını iyice çırpın. Sıvı yağ, süt ile mahlebi ekleyip iyice karıştırın.

Yufkalardan birini mutfak tezgahınıza açın. Fırça yardımıyla her yerine sıvı karışımı sürün. Üzerine ikinci yufkayı da ekleyip aynı işlemi tekrarlayın. 12 üçgen parça kesin. Her parçanın geniş ucuna bir yemek kaşığı kadar peynir harcı koyun. Geniş ucun iki yanını ortada iki parmak aralık kalacak kadar içe katlayın. Sonra sigara böreği gibi sarın.

Sıvı karışımı arada karıştırıp mahlebin alta çökmesine izin vermeyerek diğer 4 yufkayı da aynı şekilde sarın. Böreklerinizi pişirme kağıdı serdiğiniz tepsinize, aralarında birer parmak aralık kalacak şekilde dizin.

Sıvı karışımın kalanına tek yumurta sarısını ekleyip çırpın. Böreklerin üzerine sürün. İsteğinize göre çörek otu ve susam serpin. Önceden ısıttığınız 190 derecelik fırında üzerleri kızarana dek pişirin.

İzleyiciler