Sevinçliyiz Hepimiz, Yaşasın Okulumuz!

Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk, sevinçliyiz hepimiz, yaşasın okulumuz!

Yeni eğitim-öğretim dönemi başladı, hayırlısı olsun. İstanbul’da yaşayan biri olarak, okulların açıldığı ilk günü uzun yıllardır yoğun trafik ile özdeşleştiriyorum. Oysa öğrenciyken öyle miydi, hele de ilkokulda okurken. Arkadaşlarımı özlerdim, öğretmenimi özlerdim. Kitap ve defterlerimi kaplamak için kap kağıdı ve ona uygun etiket seçmek hayatımın amacı olurdu. Radyoda “Okul Radyosu” başlardı, Rüştü Asyalı sunardı.

Bir de Kamuram Teyzem’i ve keklerini hatırlıyorum. Okuldan döndüğümüzde onun keklerini yemek büyük keyif verirdi. Akşam yemeği öncesinde lezetli bir ara öğün olurdu. Kamuran Teyzem’in kulaklarını çınlasın, onunkilerden birini tarif etmek isterdim, ancak arşivimde yok. Bu limonlu kek tarifi de denemeye değer, çok hafif.

Limonlu Kek
Malzemeler:
5 yumurta,
2 su bardağı toz şeker,
1/2 su bardağı ayçiçek yağı,
1/2 su bardağı limon suyu,
1 limon kabuğu rendesi,
2,5 su bardağı un,
1 paket kabartma tozu,
1 tutam tuz,
Haşhaş tohumları (isteğe bağlı)

Yapılışı:
Oda sıcaklığındaki yumurtaların ak ve sarılarını ayırın. Akları tuz ile mikserde iyice çırpın, neredeyse kabı ters çevirdiğinizde düşmeyecek sertlikte olsun. Benzetme için söylüyorum, siz yine de ters çevirmeyin :) 1 bardak şeker ilave edip orta dercede çırpın.

Ayrı kaptaki yumurta sarılarını da çırpın. Köpük köpük olduğunda kalan şekeri ekleyin çırpmaya devam edin.

Akları ve sarıları bir araya getirip karıştırın. Mikserin hızını azaltıp kalan malzemeleri de ekleyin. Kek kalıbınızı yağlayın, un döküp her yerine bulaşmasını sağlayın, fazla unu dökün. Bu şekilde hazır hale getirdiğiniz kalıba keki dökün. Üzerine isterseniz mavi haşhaş tohumları serpiştirebilirsiniz.

Önceden ısıtılmış 175 derece fırında pişirin. Kekinizi içine batıracağınız kürdan kuru çıktığında fırından çıkarma zamanı gelmiş demektir.

Yazı EtiketleriEtiketler: , ,

İzleyiciler