Farkım, Çocuklarımın 70 Yaş Civarında Olması

Mutfaktan ayrı kalmam ne mümkün. Şehir değiştirip kendimi annemin mutfağına attığım gibi; tarhana çorbası, kuskus salatası, mücver, kabak dolması, sulu köfte, keşkül ve mayalı kek yapıverdim. Oooh, kendime geldim!

Benimki anne babayı arada kolaçan etmek ve birkaç günlük yemeklerini buzdolaplarına koymak. Sulu köfte ve kuru fasulye babamın değişmez tercihleridir. Sulu köftenin terbiyeli suyuna ekmek banmak hoşuna gider. Annemin son dönemlerde “Canım yemek yemek istemiyor!” derken neyi kast ettiğini ancak anladım desem! Önüne koyayım kekleri, kurabiyeleri, gözlemeleri, börekleri bayılıyor. Ama söz konusu sulu yemek olunca mızıkçılık yapıyor. Bir küçük dolma, yarım kase yoğurt türünden anlaşmalar yapıyoruz sofraya otururken.

Her ne hikmetse kuskus makarnasına tutkun. Bari salatasını yapayım, içine rengarenk sebzeler, meyveler koyayım, vitamin alsın dedim. Şimdi ben bunları 70’ine merdiven dayamış bir hanım için yazıyorum yanlış anlaşılmasın. Kendimi birden bire aile bloğu yazar gibi hissettim. Farkım, çocuklarımın 70 yaş civarında olması.