Kaçııııın, Köfteli Spagetti Hortumu Geliyor!

Dün gece bir rüya gördüm, hayır olsun diyip size de anlatmak istiyorum. Bir mucit, suyu yiyeceğe dönüştüren makine icat etmiş ve uzaya göndermiş. Ne sipariş edersen onu yapıp yeryüzüne gönderiyor. Hamburgerler, top top dondurmalar, rengarenk şekerler, pankekler, hot doglar ve daha neler neler yağıyor gökyüzünden. Çatısı olmayan restoranın birine girdik, herkes masalara oturmuş, gökyüzünden yağan bifteklerini büyük bir memnuniyetle yiyor.

:) Şimdi bunu eminim, üstümün açık kaldığı şeklinde yorumladınız değil mi? İşin aslı, bu bir rüya değil film! “Köfte Yağmuru” adlı animasyon filmi izledim yatmadan önce.

Flint Lockwood iyi niyetli bir çocuk, çok akıllı. Küçüklüğünden bu yana çeşitli icatlar yapıyor, ancak sonları hüsranla bitiyor. Büyük destekçisi olan annesini yitiyor bir süre sonra. Yem ve olta malzemeleri satan, derdini sadece balıkçılık terimleri ve atasözleriyle anlatmaya çalışan babasıyla yaşıyor.

Okyanusun ortasındaki Swallow Falls adasında yaşıyorlar. Sardalyalarıyla ünlü burası. Günün biri konserve yapıp sardalyalarını dünyayla tanıştırıyorlar. Ancak tutulmuyor, onca balık ellerinde kalıyor, adeta her yemeği sardalyalı yapmaya mahkum oluyorlar. Adasını bu felaketten kurtarmak isteyen Flint, işte bu dönemde icat ediyor suyu yiyeceğe dönüştüren makinesini.

Sam Sparks ise güzeller güzeli hava durumu sunucu adayı. Adadaki gelişmeleri takip için görevlendiriliyor ve böylece Flint’le tanışıyor. O da aslında Flint gibi inek öğrencilerden, gözlüklü, at kuyruklu bir kız çocuğu olarak büyüyor. Bilimle ve gökyüzüyle çok ilgili.

Flint’in başını, hem icadıyla gördüğü ilgi hem de Sam döndürüyor. Özellikle ada başkanının baskısıyla makinesini zorluyor ve aşırı mutasyona uğrayan besinler, devasa yiyecekler olarak yağmaya başlıyor. Bomba gibi düşen köfteleri, spagetti hortumu fırtınası takip ediyor.

Kendini işe yaramadığı için çöpe atan Flint, babasının desteğiyle güç buluyor, Sam ve arkadaşlarıyla birlikte gökyüzüne, makineye doğru ilerliyor. Filmin sonu tatlı bitiyor, dünyayı kurtarıyorlar tabii.

Film, Judi Barrett tarafından yazılan, Ron Barrett’in katkılarıyla çizgi roman haline gelen Cloudy With a Chance of Meatballs’tan uyarlanmış. 3 boyutlu, animasyon film, 2009 ABD yapımı, yönetmenleri Chris Miller ve Phil Lord.

DVD’sinde, film ekibiyle yapılan şöyleşilere, hamburger tarifine (!), filmde kullanılmayan sahnelere, oyunlara da yer veriliyor. İnternet sitesi ise ayrı bir alem. Oyunlar, wallpaperlar, screensaverlar, neler neler. http://www.cloudywithachanceofmeatballs.com/ ‘a bir göz atın derim.

Bu filmi izlerken acıklamamanız mümkün değil. Bir hamburger yiyesiniz var bir köfteli spagetti. Üzerine dondurma kaşıklamak. En iyisi birinde karar kılın. Size iki tarif veriyorum; köfteli spagetti ve hamburger, hangisini uygularsanız artık, karar size kalmış. Makine icat ettirtmeyin şimdi bana :)

 

İzleyiciler