Julia Child’ın İlk Kitabının İlk Tarifi

Filmin uyarlandığı iki kitaptan biri Julie&Julia. Filmi izlemek yetmedi bir de kitabını okudum. Yazar Julie Powell, blog projesi boyunca yaşadıklarını aktarıyor, Julia Child’ın yolunu nasıl bulacağını gösterdiğini açıklıyor.

Child’ın “Fransız Mutfak Sanatında Ustalaşmak” kitabını, Fransız yemekleri pişirmeyi öğrenmek için kullandığını sanırken aslında olasılıkların gizli kapılarının kokularını içine çektiğini belirtiyor.

Önce kitabı okuyup sonra filmi izlemek varmış, ben tersini uygulamış oldum. Kitapta filme göre Julie&Julia Projesi hakkında daha fazla ayrıntı var. Bunlardan biri “Potage Parmentier” yani patates çorbası. Julia Child’ın yazdığı ilk kitabın ilk tarifi.

Julie yorgun argın olduğu bir akşam alış veriş yapıp eve varıyor. Aldıklarına bakınca anlıyor ki Julia Child’ın patates çorbasının malzemelerine sahip. Eşi Eric’le beraber patates çorbalarını içtikleri o gece projenin başlamasına karar veriyorlar ve bloğu açıyorlar.

Malzemeler:

  • 500 gr patates
  • 2 adet pırasa
  • 1 litre su
  • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
  • Tuz
  • İsteğe bağlı olarak havuç, brokoli ve taze fasulye eklenebilir.

Yapılışı:

Patatesleri soyup küp doğrayın. Pırasanın yeşil yapraklarından yıpranmış olanları çıkarın. İnce doğrayıp yıkayın ki toprakları gitsin. Tüm sebzeleri tencereye koyup üzerine 1 litre su ve damak tadınıza uygun miktarda tuz  ekleyin.

Yaklaşık 45 dakika kaynattıktan sonra blendırdan geçirin. Tereyağını ekleyip bir taşım kaynatın. (Bu noktada İglo’nun steamfresh -havuç, brokoli, yeşil karnabahar- paketlerinden birini, belirtildiği şekilde mikro dalgada pişirip çorbaya ilave ettim.) Çorbayı kaselere koyup üzerlerine maydanoz serpiştirin.

Çok Okunanlar

İzleyiciler