Yemek Yapmanın En Güzel Tarafı Birine Yedirmek

Ada, Alper, Issız Adam Sendromu, Ayla Dikmen ve Nil Burak’ın 45’likleri, Beyoğlu sokakları, havuçlu ve tarçınlı kek. Çağan Irmak’ın 2008’de vizyona giren filmiyle birlikte gündemimize aldığımız konular bunlar.

Alper, kökleri Tarsus’a dayanan, İstanbul’da canını dişine takıp meslek edinmiş, restoran açmış, 45’lik toplayan yalnız bir adam. İkili ilişkilerini sadece cinsellik üzerine kuruyor, bağlanmaktan korkuyor, kalabalıklardan kaçıyor. Ada’nın o ünlü son sahnede söylediği gibi, başkalarının hayatlarını ödünç alıp yaşıyor daha sonra geri vermek üzere.

Hayatını çocuk kostümleri tasarlayıp dikerek devam ettiren Ada’ysa mütevazi bir hayat sürüyor. 2. el kitapları okumayı seviyor. Onlardaki yaşanmışlıklar hoşuna gidiyor. Üzerindeki karalamalara, aralarına bırakılanlara bakarak hayat hikayeleri canlandırıyor kafasında.

Günün biri kitapçıda karşılaşıyorlar. Alper’in ısrarları, Ada’nın iki ileri bir geri adımları,  havuçlu-tarçınlı kekin hatırı derken aralarında aşk başlıyor. Başrollerden biri ıssız adam olunca filmin mutlu sonla bitmesi mümkün mü?

Erkeğin av döneminde kızı tavlamak için yaptığı havuçlu-tarçınlı kek, avın beyninde yer ediyor. Ada, film boyunca tarifini almaya yelteniyor. Sonunda bir kitaptan bulup yapıyor. Ama onunki gibi olmuyor, o tadı yakalamak için denemelerine devam ediyor.

Ada’yı Melis Birkan’ın Alper’i Cemal Hünal’ın, annesini Yıldız Kültür’ün canlandırdığı film Beyoğlu sokaklarında geçiyor. İki mutfakta yemeklerle karşı karşıya geliyoruz. Alper’in sahibi olduğu restoran ve evinin mutfağı.

Bilen erkeğin, avlanma döneminde kadına yemek pişirdiği bir dönem vardır. İşte filmin bu döneminde Alper, yemek yapmanın en güzel tarafının birine yedirmek olduğunu açıklıyor. Onun hayatının resminin, ilk lokmadaki yüz ifadesi olduğunu öğreniyoruz.

Bu filmi ilk kez izlediğimde sıkılmıştım. Belki filme ilişkin medya bombardımanı içinde izlediğimden bunaldım. Bloğa yazmak için tekrar seyrettiğimde keyif verdi. Cemal Hünal’i o doğuştan baygın gözleri ve yüzünü toparlacık çeviren gür saçları nedeniyle antipatik bulurum. Bununla birlikte Alper karakterine uyum sağlamış, oyunculuklar doğal.

Kaynak