İlişki Durumu: Karmaşık veya It’s Complicated

Meryl Streep’in bol bol yemek yaptığı bir film daha. Aslında size önce Julie&Julia filmini anlatacağımı düşünüyordum. Bu filmi seyretmemin üzerinden epey zaman geçmiş olmasına rağmen bir türlü elim gitmedi. Beklediğim gibi bir film değildi, belki o yüzden.

Film özetle şöyle: Senarist/yönetmen, Oscar ödülü adayı Nancy Meyers (Kadınlar Ne İster, Aşkta Herşey Mümkün, Tatil) aşk, boşanma ve ikisi arasındaki her şeyle ilgili komedi filmi It’s Complicated’ta Meryl Streep (15 kez Oscar adaylığı ve iki Oscar ödülü elde eden), Steve Martin ve Alec Baldwin’e(Oscar adayı) yönetmenlik yapıyor.

Jane’in (Streep) üç yetişkin çocuğu, başarılı bir pastahane/restoranı ve on yıl önce boşandığı eski kocası avukat Jake’le (Baldwin) dostça bir ilişkisi var. Fakat Jane ve Jake oğullarının üniversite mezuniyeti için kendilerini şehir dışında bulduklarında, işler karışmaya başlıyor. Birlikte yedikleri masum bir yemek, onları yeni bir ilişkiye götürüyor. Oysa Jake, çok daha genç olan Agness’le (Lake Bell) evli ve Jane artık, diğer kadın.

Jane’in mutfağını değiştirmek için işe alınan mimar Adam (Martin), yeniden alevlenen bu aşkın ortasında kalıyor. Boşanmasının etkilerini atlatmaya çalışan Adam, Jane’e aşık olmaya başlıyor, ancak çok geçmeden bir aşk üçgeninin parçası olduğunu fark ediyor.

Filmin büyük bir bölümü, bana şiir gibi gelen mutfakta ve pastanede geçiyor. Kız arkadaşlarla ve aileyle yemekler yeniyor. Turtalar, lavantalı dondurmalar, kızarmış tavuklar geçiyor gözünüzün önünden.

Filmden aklımda kalan özel sahneler elbette yemeklerle ilgili 🙂

Jane, Adam’a hazırladığı akşam yemeğinde croque-monsieur ikram ediyor.
Jane’in oğlunun mezuniyet partisine giden Adam, gece sonunda Jane’den sıcak çikolatalı kuruvasan yapmasını istiyor. O muhteşem pastanenin mutfağına girip birlikte kuruvasan yapıp sonunda da afiyetle yiyorlar.
Jane, uyuyamadığı gecelerde çeşit çeşit dondurma yapıyor. Eski eşi Jake’e ikram ettiği lavantalı dondurma da bunlardan biri.
Jane’in bahçesinde kocaman bir serası bulunuyor. Gıpta ettim doğrusu!