Havuçlu Kek

Yemek içinde havuç yemeyi pek sevmem, diriliğini kaybeder. Havuç yemenin keyfinin tavşanlar gibi kıtır kıtır yemekten geldiğini düşünürdüm. Ancak ilk kez havuçlu kek yediğimde pişmiş havuca karşı fikrim değişti. Ah! Bir de cezerye var tabii. Küçüklüğümden beri yediğim bu tatlının havuçtan yapıldığını çok sonraları öğrendim.

Sizlerle evimin nadide eserlerinden olan Selin Kutucular’ın “Büyükada Yemekleri” adlı kitabından aldığım havuçlu kek tarifini paylaşıyorum. Orijinal tarifte şeker miktarı 2,5 bardak olarak veriliyor ancak bana fazla geldiğinden 2 bardağa indirdim. Siz ağız tadınıza göre düzenleme yapabilirsiniz.

Malzemeler:
4 yumurta,
2 su bardağı şeker,
1 su bardağı erimiş margarin,
3 su bardağı elenmiş un,
3 su bardağı ince rendelenmiş havuç,
1 su bardağı bıçakla küçük parçalara ayrılmış ceviz,
1 paket vanilya,
1 paket kabartma tozu,
1 fiske tuz,
2 tatlı kaşığı tarçın,
1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi

Yapılışı:
Yumurtaları mikserle çırpın. Köpük köpük olunca şekeri de ekleyin ve çırpmaya davem edin. Yağı ilave edin. Bundan sonraki karıştırma işlemine tahta kaşıkla devam edeceğiz. Havuç, ceviz, vanilya, kabartma tozu, tuz, tarçın ve limon kabuğu rendesini, yani tüm malzemeleri karıştırma kapınıza ekleyin. Limonu rendelerken sarı tarafında kalın, beyaz bölüm acı bir tada sahiptir, kekinizin tadını bozmasın. En üste de elediğiniz unu dökün ve karıştırın.

Yağlanmış ve hafifçe unlanmış, ortası delik bir kek kalıbında 175 derecede ısıtılmış fırında pişirin. Kekin piştiğini her zaman olduğu gibi içine kürdan batırarak anlayacağız. Kürdan kuru çıkıyorsa keki fırından alabilirsiniz.

Yazı EtiketleriEtiketler: ,

İzleyiciler