Güzelim Patlıcan Salatasının Olduğu Sofraya Oturduk Ama!

Taa İzmir’den gelen bir anı var bugün. Lezzetli Somunlar bloğunun sahibi Sevgili Serap Pulat, kuzeninin muzurluklarını anlatıyor: “Amcamın ortanca oğlu aşırı muzur ve yaramaz bir çocuktu. Gözle kaşın arasında zarar yapmada üstüne yoktu. Yengem bir akşam iftara aldı bizi. Güzelim patlıcan salatasının da olduğu harika bir sofra. Oturduk, oğlan ortalıkta yok. Neyse geldi, başladık yemeğe. Sofrada bir Vim (Hani şu toz temizlik malzemesi) kokusu, buram buram..Fakat anlamıyoruz. Sonra sıkıştırıyoruz ki, velet tuzluğun içine Vim doldurmuş !!!! Allah’tan henüz kimse kullanmadan fark edildi de gece hastanede bitmedi. Sıkı bir dayak yemişti tabii annesinden :) )))”

Laf aramızda ben de çocukluğumdan yaramazlıklarıyla etrefına neredeyse korku salan bir ufaklık anımsıyorum. Misafirliğe gittiğimizde ayakkabılarımızı saklar, un kavanozunun içine havuç sokardı. Şimdiyse aklı başı yerinde, işinde gücünde, gayet beyfendi bir baba oldu.

Bugünkü iftar soframızı, içindeki erişteler nedeniyle saçaklı olarak andığımız yeşil mercimek çorbasıyla açıyoruz. Ali Nazik’e, artık sıklıkla pazarlarda, marketlerde rastladığımız kuzukulağı salatası eşlik ediyor. Mahlepli peynirli börekten de midenizde yer kaldıysa tatmanızı tavsiye ederim. Olmadı, sahura bırakırsınız. Ve işte Serap’ımın tarifi kolay kazandibi.

İzleyiciler