Kadınların Yüz Akı: Gülhan Kara

Kadınların yüz akı var karşımda! Okuyarak, kendini eğiterek, hep üreterek, üretenlere yol göstererek, kitaplarla geleceğe ışık tutarak yaşanmış bir hayat. Yolu açık olsun, daha kim bilir ne başarılara imza atacak ve gururlanacağız Gülhan Kara ile.

Cumhuriyet gazetesinde staj yaparak başladığı mesleğini, muhabirlik, grafik tasarım, reklamcılık gibi deneyimlerle pekiştirdi. Aylık yayımlanan pek çok kadın, yemek ve çocuk dergilerinde emeği var. Sofra, Ziyafet, Lezzet, Bebeğim ve Biz, Anne Çocuk ve  Health & Shape bunlardan bazıları. Hürriyet, Milliyet ve Akşam’ın haftalık yemek eklerini hazırladı, Posta’da yemek köşesi yazdı. Kanal D’de “Sihirli Mutfak”, Olay TV’de “Kestaneli Lezzetler” programlarını hazırladı.

2003-2008 yılları arasında Paris Le Cordon Blue’ya 4 kez misafir şef olarak davet edildi, saray ve halk mutfağından örneklerle Türk Mutfağı’nı tanıttı. 2004’te hayalini gerçekleştirdi, Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni kurdu. 14 yıldır Mutfak Dostları Derneği ve Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan gurme-yazar, yemek danışmanı Gülhan Kara, İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde mutfak uygulama eğitmeni olarak görev yapıyor. Gazetecilikten de vazgeçmiş değil, Dünya Gıda Dergisi’nde de yazıyor.

“Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri” kitabı aşçılık meslek okullarında yöresel mutfak kaynak kitap olarak okutulmakta. “Sihirli Mutfak” ve “Kriz Mutfağı” adlı kitaplarının ardından geçtiğimiz günlerde “Tatlı Tuzlu Hamur İşleriyle Çay Saati”ni çıkardı.

Bu kitapta hepsi tek tek denenmiş 139 tarif var. Unutulmaya yüz tutmuş, pek bilinmeyen yöresel hamur işlerini ve Avrupa’ya özgü olup tüm dünyaya yayılmış ünlü kekleri, pastaları, turtaları, pastane vitrinlerindeki tatlı tuzlu lezzetleri bir arada bulacaksınız.

“Tatlı Tuzlu Hamur İşleriyle Çay Saati” kitabımı una bulamaya un kurabiyesi tarifiyle başladım. Milföy pastası ve cheesecake tariflerinin hemen hemen hepsi sonraki duraklarım olacak.

Gülhan Kara “Tatlı Tuzlu Hamur İşleriyle Çay Saati” Un Kurabiyesi

Malzemeler (30-35 kurabiye)

  • 135 gr tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 yumurtanın beyazı
  • ½ su bardağı pudra şekeri
  • ½ su bardağı mısır nişastası
  • 1 silme tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 su bardağı un

Yapılışı:

Oda sıcaklığında yumuşatılmış tereyağını, sıvıyağ ve yumurta beyazıyla çırpın. Şeker ve nişastayı ilave edip karıştırmaya başlayın. Un, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip yumuşak kıvamlı bir hamur halini alıncaya kadar yoğurun. Yumurtanın gramajına ve tereyağının kalitesine bağlı olarak 1-2 kaşık daha un eklemek gerekebilir.

Hamuru 20 dakika buzdolabında bekletin. Fırını 140 derecede ısınmaya alın. Hamurdan ceviz boyutunda parçalar koparıp avuç içinizde yuvarlayarak pişirme kağıdı serilmiş tepsiye aralıklarla dizin. Rengi beyaz kalacak ve üzerleri çatlayacak şekilde 17-20 dakika pişirin. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serperek ikram edin.

İzleyiciler