Hokus Pokus, Yumurta Akları Olsun Köpük Topu

Çocukluğumda kavanozda mayonez satılıyor muydu hatırlamıyorum bile. Bizim evin mayonez üreticisi annemdi. Tuttu mu tutacak mı derken koca bir tas Rus salatası çıkarıverirdi sofraya.

Ne hikmetse Rus salatasıyla birlikte tepsi tepsi beze de yapılırdı. Aklım mutfak işlerine ermeye başlayınca bu ikisinin neden aynı anda hazırlandığını anladım. Mayonez için bol yumurta sarısı kullanılıyordu. E kalan aklar nasıl değerlendirilecekti? Tabii ki, özellikle abimin ve benim beğenimi toplayan köpük (beze) yapılarak. Bir taşla iki kuş!

Şimdi koca kadın oldum, -gerçi hala anne ve babamın minik kızıyım- annem mayonez ve beze yapmaya devam ediyor. Bense yumurta akı artınca aklıma getiriyorum. İşte yine o günlerden biri. İş Bankası Yayınları’ndan, Martha Day tarafından yazılan Dünya Mutfaklarından Hamur İşleri’nden aldığım tarifin farklılığı; esmer şekerle yapılması ve üzerine ceviz parçaları serpilmesi.

Malzemeler:

115 gr esmer şeker,

2 yumurta akı,

1 tatlı kaşığı iyi doğranmış ceviz

Yapılışı:

Fırını 110 derecede ısıtın. Fırın tepsisine, pişirme kağıdı serin. Metal bir süzgecin içinde şekeri ezin.

Yumurta aklarını,  temiz, kuru bir kasede katılaşana ve kuruyana kadar çırpın sonra her seferinde bir tatlı kaşığı olmak üzere şekeri ilave ederek beze koyulaşana ve parlak bir renk olana kadar çırpın.

Beze karışımını bir kaşıkla küçük tepecikler oluşturacak şekilde dökün. Yaklaşık 20 beze çıkıyor.

Bezelerin üzerine cevizleri serpin. 1 saat pişirin. Bezeleri fırından hemen almayın, kapağı aralık olarak 10 dakika fırın içinde bekleyin. Sonra tamamen soğuması için tel ızgaranın üzerine alın.

Aralarına taze meyveli krem peynir koyup sandviç gibi birbirine yapıştırıp servis edebilirsiniz.

İzleyiciler