Gelenektir, Bamya Çorbası Yemeğin Sonuna Doğru Yenir

Konya, Anadolu tarihinin en önemli merkezlerinden biriydi. Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinin ardından Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar, Konya Ovası’nın sahipleriydi. Ticaret yollarının kesiştiği, yoğun bir kervan trafiğinin yaşandığı Konya’da kültürlerarası etkileşim, Konya Mutfağı’na da etki etti. Konya saraylarında gelişen devlet geleneğinin yemek kuralları, günümüzde de halen yer yer görülüyor. Buna çarpıcı bir örnek olarak birçok Konyalı’nın genelde yemek sonrası yenen tatlıyı, önce yemeyi tercih etmesi verilebilir.
Bunun gibi ilginç bir örnek de Konya Mutfağı’nın en belirgin yemeklerinden biri olan bamya çorbasının, sindirimi kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle yemeğin sonlarına doğru sunulmasıdır.

Bursa’da da yapılır bu çorba, çocukluğumda yemişliğim vardı. Ancak gelin olana dek uzun bir ara vermişim meğer. Bamya çorbasıyla yeniden buluştuğum nokta, Konya’nın çok uzağına düşmedi, Ankara’da oldu. Nikahımız için verilen yemeğin menüsünde yer alıyordu. Bamya çorbasının orijinali kuşbaşı etle yapılıyor, ancak evimizin tercihlerine uyum sağladı. Tavuk etiyle yapılan bamya çorbası tarifi şöyle:

 

 

Kaynaklar:
http://www.anadolujet.com/aj-tr/corporate/anadolujet_magazin/archives.aspx
http://w10.gazetevatan.com/pazarvatan/haberdetay.asp?hkat=1&hid=11946

İzleyiciler