Etinin, Salatasının ve Ekmeğinin Hastasıyız!

Havalar soğumaya başladı diye alış veriş merkezlerini daha sık ziyaret eder olduk. Gelin hiç değilse yemeği açık havada, tahta sandalyeler üstünde, ekmeğimizi soğanlı salatanın zeytinyağına bandırarak, etimizi Fred Çakmaktaş gibi sapından tutup ısırarak yiyelim. İstanbullular için bir mekan önerim var!

Vejeteryanlığa özensem de mayamda yok. Tamam sebze meyve çok severim, onların yeri ayrı ama etsiz de yaşayabileceğimi düşünmüyorum. Şöyle mangalda kızarmış etin kokusu ve tadı da bir başka oluyor doğrusu. Eşimle canımız bol bol et çektiğinde uğradığımız mekanlardan biridir Çekmeköy’deki Aktaş Et Mangal.

Salaş tanımına uygun bir dekoru var. Yazın bahçedeki tahta masa sandalyelere yerleşiyoruz. Kışın da içerdeki kocaman sobanın yamacına sığınıyoruz. Arabamızı rahatça park ettikten sonra çeşit türlü etin cızırdadığı devasa mangalın önünden geçerek ağzımızın suyunu siliyoruz.

Balıkesir ve Trakya yöresine ait kuzu, dana, tavuk, sakatat ve sucuk çeşitlerinden seçip sabırla beklemeye başlıyoruz. Onların masaya gelmesi çok uzun sürmüyor ama mangaldan yayılan koku can alıcı, karın gurulduyor. Masaya bol soğanlı çoban salatası yerleşiyor.

Limon ve zeytinyağını bolca döktüğümde imdadıma Trabzon ekmekleri yetişiyor. Ayhan Sicimoğlu’nun dediği gibi onların “Hastasıyız!”. Ayran ve şalgamın yanı sıra bilindik alkolsüz içeceklerden birini sipariş edip kırmızı pul biber ve kekiği masada mı diye kontrol ettikten sonra hazırlıklar tamamlanıyor.

Aman o ne?! Çeşit türlü et tam kıvamında pişmiş, tabak tabak bize doğru geliyor. Yanında da mangaldan yeni çıkmış domates, biber ve soğan.

Yumuluyorum, sonunda “Ay çatlayacağım!” diyene dek. Buna rağmen gözüm tatlılarda. Ev yapımı birkaçını denedim, ıh ıh olmamış. Bu yüzden tatlıyı boşverin burada. Hesabı ödeyen eşime göz ucuyla bakıyorum. Memnuniyetsiz bir yüz ifadesi yok, demek ki fiyatlar makul.

20 çeşit yöresel üründen oluşan kahvaltı da veriyorlarmış, denemediğimden fikir beyan etmeyeyim. Et yemenin yanı sıra kasaptan alış veriş de yapabiliyorsunuz. Sitelerinde ayrıntılı bilgi ve tarif var, buyrun: http://aktasetmangal.com

İzleyiciler