Evcilik Oynanacak Yer

Evcilik oynanacak yer… Tarif edemediğim, ancak gördüğümde “orası” olduğunu anladığım yer. Çocukken evcilik oynamayı çok severdim. Hemen hemen her gittiğim yere, bebeklerim ve giysilerinin, minik mutfak eşyalarımın olduğu çantamı taşırdım. Evcilik oynanacak yere ne zaman rastlanacağı belli olmazdı.

Evcilik oynanacak yerlerim zamanla kafa dinlenecek yerlere dönüştü. Göksu Deresi kıyısındaki Tranquilla Nehir Evi de artık “oraları” arasındaki yerini aldı.

Bu kütük ev, 1,5 dönümlük bir elma bahçesinin üzerine kurulu. Restoran ve bar olarak hizmet veren kütükten imal edilmiş kır evi, yüksek tavanlı özgün mimarisi ve şöminesiyle sizi hemen kavrıyor. Yine doğal malzemelerden inşa edilen 14 konuk evi bulunuyor. Her birinin bağımsız girişi var. 2 veya 3 yataklı odalardan bazılarında özellikle televizyon bulundurulmuyor.

Tranquilla’nın anlamı sessizlik ve sakinlik. Gerçekten de burada zaman duruyor sanki. Gözlemlediğim kadarıyla Ağva’da hayat 10:00 gibi canlanmaya başlıyor. Bizim gibi erkenden kalkan konuklar, kahvaltının hazırlanmasını beklerken, nehir bisikleti ile Göksu Deresi turu atabiliyor. Nehir evinde en sık gördüğünüz canlı, ilgisiyle diğer çalışanlara açık ara fark atan Jessy isimli köpek.

Tranquilla Nehir Evi’nin yemekleri inanılmaz derecede lezzetli. Nehir evinin sahibi Zeki Bey tarafından özenle seçilen malzemeler, aşçı Hasan Bey’in hünerli ellerinde hayat buluyor. Her akşam 5-6 çeşit farklı zeytinyağlı yedim, hala tatları damağımda.

Özellikle İstanbullula’ra sesleniyorum; dört mevsimde de ayrı ayrı zevk alabileceğiniz Ağva’ya mutlaka gidin ve Tranquilla Nehir Evi’nde kafanızı dinleyip midenizi şenlendirin.

Yarı yolundan fazlası otoban kalitesinde olan Ağva’ya özel araçla yaklaşık 1,5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Özel aracınız yoksa bu güzellikten mahrum kalmayacaksınız elbette. İstanbul Üsküdar’dan her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor.

İzleyiciler