Mutfak Akademisi’nde Helva Töreni

Adı Arapça’dan gelse de helva, Müslüman Türkler’in geleneksel tatlısı. 15. yüzyılda Mevlevilik’te loncaya kabul töreninin bir parçası olmuş, “Helva Törenleri” düzenlenirmiş. Bu toplantılar zamanla törensel özelliklerini yitirmiş, varlıklı, kentli erkeklerin, uzun kış gecelerinin bir eğlencesi haline gelmiş. Bu gecelerde erkekler, evlerde bir araya gelir hem sohbet eder hem de helvanın yanı sıra pek çok tatlı, tuzlu yermiş.

Biz de bir kış gecesi EKS Mutfak Akademisi’nde “Erikli ile Derin Lezzetler Kursu” sebebiyle bir araya gelip un helvası kavurduk. Helva yapmak sabır işi. Kısık ateşte, sürekli karıştırarak unun kıvama gelmesi beklenmeli. Bir süre sonra sıkılıp yorulup ateşi az açarak, unun pembemsi renge ulaşması hızlandırılabilir, bu bir tehlike. İşte o zaman helvanın gerçek kıvamı tutmuyor. Sabırlı olanları tarife alayım!

 

 

Yorumlar

  • 25 Ağustos 2012 tarihinde Nixie dedi ki;

    Gerçekten güzel bir tarif.Dokusu çok güzel.Bu arada tek dikkat etmeniz gereken derin bir kapta unu kavurmanız.Sütü karıştırma kısmında hem siz yanabilirsiniz hem de ocağınız batabilir.Baya fokurduyor.Yaparken tereddüt ediyorsunuz yağ sanki fazlamı oldu diye ama sonuç çok güzel..

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad:
    Yorum: