Tost Filminin Gözdesi Limon Kremalı Bezeli Tart

Tost filminde yemek stilistliği yapan Katherine Tidy röportajlarından birinde lemon meringue pie tarifi veriyor. Deneyerek modifiye ettiğim halini paylaşıyorum. Tıpkı benim gibi ilk denemenizde fotoğraflık kareler elde edemeyebilirsiniz. Lezzetini benimsediyseniz eminim ikinci denemenizde iyi sonuç alacaksınız. Bu arada geçen gün markette gezerken Dr. Oetker’in hazır tatlıları arasına limon kremalı merengli pay’ı da aldığını gördüm, kulağınızın bir köşesine su kaçırmış olayım!

Limon kremasının filmdeki kadar sapsarı olmasını istiyorsanız birkaç damla sarı gıda boyası eklemelisiniz. Bana göre yumurta sarıları rengi verdi, ayrıca gıda boyasına gerek yok. Beze kısmının o kadar kabarık olmasının sırrı ise 10 yumurta akı kullanılarak yapılmasından kaynaklanıyor. Bizim tarifimiz mütevazi, 5 yumurta kullanacağız.

Yılbaşı kutlama sofranızda çikolatalı ve balkabaklı tatlılardan uzaklaşıp yeni lezzetlere kucaklaşmak isterseniz, limon kremalı, bezeli tartı özellikle denemenizi tavsiye ederim.

 

 

Yorumlar

 • 04 Aralık 2012 tarihinde lezzet sarayı dedi ki;

  ellerine sağlık nefis bir şey olmuş bu…

 • 05 Aralık 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim. Ve fakat merengin sadece üzerinin kızartıldığı lezzetler pek bana göre değilmiş. Bu tarifi günün biri belki bir daha yaparım ama popüler tariflerim arasına girmesi mümkün değil.

 • 15 Nisan 2013 tarihinde büşra öz dedi ki;

  yalnız kreması fazlaca yumurta kokuyor gibi. bunun için ne yapmak gerek acaba

 • 13 Mayıs 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Yumurtayı sevdiğimden belki bende böyle bir rahatsızlık yaratmadı. Limon kabuğunun miktarı artırılabilir, vanilya eklenebilir.

 • 04 Aralık 2015 tarihinde tost dedi ki;

  Tost filminden beri bu tarifi arıyorum fakat merak ettiğim birsey var mereng yumurta kokmuyormu ve merange vanilya yada aroma katilabilirmi

 • 01 Eylül 2016 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  E mereng biraz yumurta kokar ya! Vanilya aroması damlatılabilir.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: