Dirseklerinizi Sıvayın, Paça Çorbası İçeceğiz

“Çalışıyorum, sarımsak kokarım!” endişeniz olmayacağı için hafta sonu rahatça içebileceğiniz bir çeşit terbiyeli paça çorbası. İçine girdiği çocukluk anılarımı keyifle andığım çorbalardan. Şimdi gözünüzde canlandırın; masaya dizilmiş çeşitli yaş gruplarından kuzenler, komşu çocukları. Kollarını dirseklerine kadar sıvamışlar. Şimdinin çocuklarına baksanız sanırsınız önümüze McDonald’s menüsü konacak! Büyüklerin kemikleriniz güçlenir, boyunuz uzar lafları bir kulağımızdan girip ötekinden çıkıyor, heyecanla paça çorbalarımızı bekliyoruz. Suyunu höpürdeterek içip bütün haldeki paçaları ellerimize alıp o jölemsi yapışıklığını eğlenceye çevirip etlerini kemiklerinden sıyırıyoruz. Niye büyüdük ki…

Bu tarife manda yoğurdu kullanarak kuş kondurdum. Vedat Milor’un Fatih gezileri sırasında keşfettiği Paçacı Necip Usta ile sohbetini dinlemem bu malzemeyi kullanmama sebep oldu. Milor’a göre farkı yaratan manda yoğurduydu ve çorba 10 numaraydı. Ben mi, evet beğendim.

terbiyelipacacorbasi

 

Yorumlar

 • 29 Kasım 2013 tarihinde nurşen aksoy dedi ki;

  Eşeim çok seviyor ama ben sakatat yiyemiyorum,o yüzdende gerdandan falan yapıyorum.ellerinize sağlık,tam usuluyle nefis bir paça olmuş..

 • 30 Kasım 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Nurşen Hanım Merhaba, gerdan yapılan düğün çorbasına da bayılırım. Hepimize ağız tadıyla çorbalarımızı içmek kısmet olsun, sevgiler.

 • 01 Aralık 2013 tarihinde http://beyazmutfagim.blogspot.com dedi ki;

  Ellerinize sağlık. Siz yayınlayınca fark ettim ne kadar uzun süre olmuş içmeyeli. Nasıl da severim oysa. Manda yoğurduyla hiç yapmamıştım. En kısa süre de deneyeceğim. Sevgiler.

 • 09 Aralık 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Bundan böyle öğlenleri çorba içeyim diyorum. Bu yüzden dipte köşede kalmış tariflerle karşılaşabiliriz. Siz de manda yoğurduyla yapın bakalım, fikrinizi paylaşırsanız pek sevinirim. Benim çok da popüler lezzetim olmadı. O yoğurdun üstüne bal ve bol fındık kırığı döküp yemeyi tercih ederim doğrusu.

 • 09 Aralık 2013 tarihinde neriman dedi ki;

  Ankaradan merhaba.Annelerimiz ne çok yapardı.Anneannem senede 1 kez içmek lazım derdi.Bense hiç yapmadım.Afiyet olsun sevgiler..

 • 09 Aralık 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Komşum merhaba 🙂 Paçaları pişirmesi uzun sürüyor gerisi rutin çorba pişirme aşamaları. Anneanne sözü dinleyip 1 kez denemek lazım ne dersiniz?

 • 09 Aralık 2013 tarihinde nn dedi ki;

  yukardakı mail bana ait..daimamutfak.. sevgiler.

 • 09 Aralık 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  🙂 sevgiler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: