Kış Hazırlıkları: Taze Fasulye Kurusu

Ankara’ya taşınırken İstanbul’dan, denizden, arkadaşlarımdan, alışkanlıklarımdan uzak kalmanın tesellisini; yeni yerler görmede, yaşam biçimlerine tanık olmada ve yeni insanlar tanımada bulacağımı hayal etmiştim. Buraya geleli 5 ay oldu. Yaşadığımız bazı tatsız olaylar nedeniyle bu sürenin yarısının nasıl geçtiğini anlamadık bile. “Ankara’ya alıştın mı?” diye soranlara verecek bir yanıtım yok aslında, alışmaya niyetim yok ki baştan bu yana. Bizimkisi geçerken uğradık durumu.

Eylül ayı, okula dönüş zamanı olarak tanımlanıyor. Yaşam evlerde yeniden canlanıyor, rutin düzenine giriyor. Yeni yayın dönemleri başlıyor, hanımlar ilk bölümlerin ardından kişisel dizi takvimlerini belirliyor.  Kış hazırlıkları yapılıyor bir yandan.

muhtesemyuzyil

İstanbul gayet nemli bir yer, görmedim ki ben hiç taze fasulyenin kurutulduğunu. Geçtiğimiz hafta Beypazarı’na yaptığımız gezi sırasında ilk kez karşılaştım. Pek çok kuru sebze meyvenin, tarhananın, eriştenin yanında onlar da vardı. Kilosu 40 TL olan da var 60 da!

Dedim ben bunu yapayım en iyisi. Sordum soruşturdum, Narince Mutfak bloğunun sahibi olan komşumdan nasıl yapıldığını öğrendim. Her fasulye kurutulmazmış ama, Kızılcahamam fasulyesi almamı söyledi. İçinde iri taneleri olmayan bir fasulye çeşidi. Çıtır çıtır, iyisine de rastladım.

Yıkama ve doğrama dışında zahmeti yok, yalnızca kuru ortamda iyi sonuç elde edebiliyorsunuz. İstanbul’da yapmaya çalışanlar olmuş, istedikleri sonucu elde edememişler. Ayrıca 1 kg fasulye kurusu elde etmek için yaklaşık 8 kg taze fasulye almanız lazım.

Haşlayıp kavurup üzerine yumurta kıran da var, sarımsaklı yoğurtla yiyen de. Bakalım kış gelsin tecrübe edip sizlerle de paylaşacağım.

tazefasulyekurusu

 

 

Yorumlar

 • 03 Eylül 2013 tarihinde Dilek Çengel dedi ki;

  farklı yerlerde farklı insanlarla olmak. kanadı kırık kuş misali oluyor insan..ellerinize sağlık afiyetle tüketin..

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Yaşayan içinde bulunduğum duyguları anlıyor işte. Teşekkürler

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Serap dedi ki;

  Dediğin iki yöntemle de yani hem kavurup yumurta kırarak, hem de sarımsaklı yoğurtla nefis olacağını düşünüyorum Aylincim. E zaten fasulye çok da dolu bir besin ögesi, o zaman şimdiden bereketli olsun diyelim, ellerine sağlık canım. Defnoş’u öp, kokla benim için:))

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Derhal yaptım, öptüm öptüm öptüm 🙂

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Güler ALICIOĞLU dedi ki;

  Bloğunuzu takip ediyorum, fasülyenin kurusu çok güzel olur, bir Ankaralı olarak Ankarayı sevmemenize üzüldüm oysa memleketim çok güzeldir.

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim ilginiz için. Benimki Ankara’yı sevmemekten çok İstanbul’u çok sevmek, aşık olmak. 25 yıllık birikimin etkisi büyük bunda tabii.

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Güler ALICIOĞLU dedi ki;

  Aynı şekilde bende çok büyük bir ankara aşkı var hiç bir yere değişmem.

 • 04 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Allah sevdiceğinden ayırmasın 🙂

 • 22 Temmuz 2015 tarihinde Kara Murat dedi ki;

  Bize ne kardeşim sizin hangi şehri sevip sevmediğinizden. Ne yaşıyorsanız içinizden yaşayın. Fasulye kurutalım dedik eleman burda hayatını anlatmış. İstanbula çok aşıksan bas git kardeşim. Igıdık zıgıdık yapma. Ankaralı hanım abla sende büyük konuşma. Her şeyin bir değeri vardır. Defnoş kim ve fasulyeyle ne alakası var. Bu arada Fenerbahçe şampiyon. Saygılar.

 • 06 Ağustos 2015 tarihinde Gülderen dedi ki;

  Deniyeceğim.hangi Tür fasulye almam gerektiğini bilmiyordum .bugün tesadüf Kızılcıhamam fasulyesi aldım.ve kurutacağım.teşekkürler sevgili Aylin

 • 06 Ağustos 2015 tarihinde Gülderen dedi ki;

  Fasulyeleri Yıkamadan kurutacağım.çünkü yaparken haşlanıyor nâsı olsa.hem biraz daha kolay olacak bu şekilde

 • 07 Eylül 2015 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Sebze ve meyve üzerindeki kimyasal ilaçlar nedeniyle her zaman yıkamayı tercih ederim. Tercih size kalmış, sevgiler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: