Etin Suyuna Giden Adam Nusret Gökçe

Vejeteryanlara uygun olmayan mekan önerilerime devam ediyorum. Ne yapabilirim, tam bir et tutkunuyum. Ortaçağ hanlarını aratmayacak bir atmosfere sahip önereceğim mekan. Bol et, şarap ve en hasından ağaç masalar var Nusr-et Steakhouse’da. İstanbul Etiler Çamlık’ta 2010 yılında açılmış. O günden bu yana şöhreti almış yürümüş durumda. Özellikle iş adamları müdavimleri arasında bulunuyor. Hafta içi veya sonu fark etmiyor, akşam gidecekseniz rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Özel dolaplarında dinlenmeye alınmışları da dahil olmak üzere mekandaki envai çeşit çiğ et, içimdeki vahşiyi ortaya çıkardı, mağaralardaki atalarımın kulaklarını çınlattım.

Et sever ancak seçmeyi bilmez biri olarak kendimi uzmanına teslim ettim. Zaten bir menü kartı yok aslında. Et reyonunun önünde uzmanıma kulak verirken karşımda etle adeta aşk yaşayan, onlara masaj yapan, özenle şekle sokan işin erbapları vardı.

Kemiksiz, yağ oranı %25 civarı olan eti, azla orta arası -ki medium rare olarak tanımlanıyormuş- pişirilmek üzere seçtim ve masamıza eşimin yanına döndüm.

“Ailesini adını koyarken mesleğini de belirlemiş sanki!” dedi eşim. Hem bir araya gelen kelimeler hem de anlamı itibariyle alın yazısı baştan yazılmış. İsminin anlamları olan; Allah’ın yardımını alarak, üstün özelliklerini zamanla ön plana çıkararak zafere ulaşmış. İlkokulu bitirdikten sonra seçmiş mesleğini, okulu bırakıp abisinin yanında kasaplığa başlamış. Günaydın Et, onun ilk ve tek işyeri, sonra kendi işinin sahibi olmayı başarmış. Orada geçirdiği yaklaşık 14 yıl boyunca ustalara kulak vermiş, kendini geliştirmiş, vizyon sahibi kişilik olarak zamanla da sivrilmiş. İşyerindeki bazı anlaşmazlıklar üzerine yurtdışına açılan hayatı başlamış. Kaliteli etleriyle bilinen Arjantin’e gitmiş, çiftliklerde, restoranlarda çalışmış, oradan New York’a geçmiş.

Türkiye’ye döndüğünde, bir zamanlar müşterisi olan, işadamı Mithat Erdem ile ortaklık kurarak kendi işinin başına geçmiş. Şimdi müşterileriyle tek tek ilgilenerek damak tatları hakkında bilgi toplamaya ve siparişlerini önerileriyle yönlendirmeye devam ediyor.

Nusr-et’te sunulan hayvanlar, Edirne, Balıkesir, Afyon ve Çanakkale’de özel olarak yetiştirilip Tuzla’da “insani yöntemlerle” kesiliyor. Bir kaç hafta, özel dolaplarında, 0 derecede, hareketsiz dinlendirilen -kuru dinlendirme- etler, dökme demir mangalda meşe kömürü ateşinde pişiriliyor.

Etler, patatesle sunuluyor. Aroması bozulmasın diye salatayla birlikte yenmesi önerilmiyor. Doğrusu çok açtım, etimi beklerken tulum peynirli, nar ekşili yeşil salatamı bir çırpıda yedim. Tahta üzerinde sunulan kocamaaaaan etimin üzerine deniz tuzu yağdırılmıştı. Aman o ne lezzetti Yarabbim! Arada eşimin t-bone steak’ine de sarkıntılık ederek ihya oldum. Keşke buraya gitmeden önce internet sitelerinde yayınlanan Vedat Milor’un programını seyretseymişim. Nusret Gökçe, etin aromasını kaybetmeden nasıl yeneceğini anlatıyor, izlemenizi tavsiye ederim. Vedat Milor etlere bayılmış, şarapları ise vasat buldu anladığım kadarıyla. Onun sorusu üzerine öğreniyoruz ki isteyen müşteriler buraya kendi şaraplarıyla gelebilirmiş.

Eh tabii ucuz değil, kaliteli et sonuçta. Kalite fiyat dengesi var. Bir içecekle birlikte bir porsiyon et yediğinizde, bir meyhanede alkolüyle tatlısıyla birlikte yediğiniz tam bir menüye eşdeğer harcama yapıyorsunuz. Tabii bu yediğiniz etin türüne ve ağırlığına bağlı olarak değişebilir.

Etiler Çamlık’taki restoranın yanı sıra Bebek’te Nusr-Et Burger de bulunuyor. Bağdat Caddesi ve Zorlu Kuleleri’nde de şube açmayı planlıyorlar ancak amaçları restoran zinciri olmak değil. Nusret Gökçe’nin gönlünde yatan aslan, günün biri New York’a gitmek, steakhouse açmak ve tereciye tere satmak. Henüz 30 yaşına gelmeden bu başarılara imza atan Nusret Gökçe’nin yolu açık olsun, hakikaten çok emek sarf etmiş.

Kaynak

Yorumlar

 • 14 Ekim 2011 tarihinde Aylin dedi ki;

  2 kere gittim ikisindede randevusuz.Biri eşim diğeri şirketle eh tabiki şirketle gidişimde fazla bekletilmedik.Soyumun yamyamlardan geldiğini sandığım ben için hayatımda yediğim en lezzetli etti ve ben köftesinide en az et kadar lezzetli buldum.

  30 yaşına gelmeden bu sektörde bu derece başarılar kazanmak breh breh !!!birde izmitten başlayarak yol üzerlerinde bir sürü şubesi olup her zaman tıklım tıklım olan köfteci yusuf’un kurucusunun henüz 28 yaşında olduğunu öğrendiğimde çekmiştim bu breh brehi ben:)

 • 15 Ekim 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Evet ya eşim de dedi köftenin hiç değilse tadına bakalım diye ama o kadar çok doydum ki, cesaret edemedim. Bir dahaki sefere artık.

 • 14 Ekim 2011 tarihinde Nur Vural dedi ki;

  Et’e bakış açımı değiştiren adam. İsmiyle ilgili aynı şeyleri düşünmüşüz:)) Bende Vedat Milor’un programında ilk tanımıştım. Bilgisine ve et ‘e bakışına ise tek kelimeyle hayran kaldım. Afiyet olsunn Aylin’im:))

 • 15 Ekim 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim Nur’um. Nusret öğrenilecek çok şey var hakikaten.

 • 29 Temmuz 2012 tarihinde Ella Songül Karaman dedi ki;

  Dün cok sevdiğim arkadasimla Nusret steakhouse da aksam yemeğinde bulunduk o cok eşsiz kezzet de olan kaburga siparişini verdik ve masada sunumuyla Nusret bey ilgilendi arkadasım dostlarının sürekli buraya geldigini ve tavsiye ettiklerini dile getirdi Nusret bey hic cevap vermedi bende cok güzel görünüyor dedim hic yüzümüze bakmadı olayın en komik yanı ise sunumunu gerçekleştirdikten sonra şu kelimeleri sert tuhaf kendini bişey olmuş bişey basarmış ifadesiyle ve cocuk azarlar gibi çatal bıçakla değil elinizle yiyeceksiniz dedi sunumunu bitirdikten sonra öylece kaldık :)))) o an direkt hesabı bırakıp 2 çift laf söylemek geldi içimizden ama o kadar zavallı bir insan edası vardi ki kendisine bunu yapmak bizi üzerdi açıkçası çünkü o kadar zavallıydı ki masadaki iş adamı arkadasım ile kendisine cok acıdık profesyonel bir ahçı yada işletmeci her zaman müşteriye güler yüzlü olması ve en güzel yemeğe yakışan sôzü afiyet olsun demeli….. ama maalesef bazı gecmiste cok ezilmiş ezik ruhlu insanlar hala bu ezikliğini atamamış olması onun açısından cok eksik bir tecrübe demektir bu kendisinin yapamadığı profesyonelliği cok sevdiğim arkadasimla kendimiz yaparak cok nezih bir sekilde yemeğimizi biz afiyetle yedik ve bir daha orada bulunmama düşüncesiyle ayrıldık .. Bilginize arz eder bundan böyle umarım gercek bir ahçı ya da işletmeci gibi olmanız umuduyla.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: