Macera ve Keşif Duygunuz Açığa Çıksın

Nat Geo Adventure, Teledünya 186. ve Digiturk 83. kanal ile Tivibu’dan izlenebilen bir belgesel kanalı.

Yüksek enerjili ve deneyimsel programları ile izleyicilerinin macera ve keşif duygularını açığa çıkarmayı hedefleyen bir yayın akışına sahip. Nat Geo Adventure’da 5 farklı grupta toplanan programlar bulunuyor: Cennete Yolculuk, Zorlu Yolculuklar, Kültürleri Keşfet, Yaşasın Yemek ve Yolda Bela.

Yaşasın Yemek grubuyla diğerlerine göre daha fazla ilgilendiğimi açıkladığımda şaşırmayacaksınız tabii. Aşağıdaki programları sizlerin de izlemesini öneriyorum, zira kerelerce izlemekten bıkmadım, bıkmam. Bambaşka bir bakış açısı kazandırıyor.

Yemek Okulu
Bir ülkenin kültürünü ve insanlarını tanımanın en iyi yolu mutfaklarına konuk olmak. Programın sunucusu ve aynı zamanda yemek yazarı olan Ruth Reichl, şatafatlı İtalyan malikanelerinden, Çin’in derme çatma kulübelerine kadar dünyanın çeşitli ülkelerini dolaşarak farklı lezzetlerin izini sürüyor.

Tatlı Hayat
Ünlü şef David Rocco ve eşi, Home TV’de yayınlanan programlarıyla hayatıma girmişti. Şimdi birlikteliğimiz Nat Geo Adventure’da devam ediyor. Yıllar geçti, karı koca formlarını hala koruyor, şaşıyorum doğrusu.

İtalyan mutfağında önemli bir yere sahip olan köy mutfağından esinlenen David Rocco, taze mevsim sebzeleriyle her aşçının evde yapabileceği türden lezzetli yemekler yapıyor, yerel halk ile bir araya gelerek geleneksel mutfağın da tadını çıkarıyor.

Damak Tadı
Yerel lezzetlerin yanı sıra, uzmanların kendi yemek tekniklerini ve tavsiyelerini paylaştıkları belgeselde; klasik yemekleri yeniden yorumlayan Fransız şefler, geleceğin mutfak aletlerini yaratan bilim adamları, otantik İtalyan mutfağının sırları, çevreci balıkçılık metotlarıyla nesli tükenen balıkları korumaya çalışan insanlar, Şili’de Avrupa etkileriyle hazırlanan yerel yemekler ve çok daha fazlası yer alıyor.

Gerçek Yolculuklar
Gezi yazarı Robin Esrock ve yaptığı seyahatler hakkında yazılar yazan köşe yazarı Julia Dimon; Kolombiya’dan Etiyopya’ya kadar dünyanın birçok yerine gerçekleştirdikleri yolculuklarda edindikleri izlenimleri izleyicilerle paylaşıyorlar. Bir yandan gittikleri yerlere adapte olmaya çalışırken bir yandan da zamanla yarışan ikili, 6 kıtada 12 değişik ülkeyi gezerek gün yüzüne çıkmamış gerçekleri belgeliyorlar.

Julia, geçen gün Tayland gezisi sırasında, aralarında kocaman bir akrebin de bulunduğu çeşit türlü böcek yedi. Tavuğa benziyormuş tatları, peh!

Korkusuz Aşçı
Eve dönüş bileti ve para yok mu?  Hiç sorun değil! Ünlü aşçı Ralph Pagano, Dünya’nın ücra köşelerine giderek hayatının serüvenini yaşama fırsatı buluyor. Gittiği ülkelerde eve dönmeden önce, gittiği bölgenin yerel mutfağını, kartpostal gibi güzel manzaralarını ve günyüzüne çıkmayan sırları keşfetmek için sadece 72 saati var. Cebinde hiç parası olmayan Ralph, bu kısıtlı imkanlarla eve zamanında dönebilmek için aşçılık yeteneğine ve biraz da şansına güveniyor. Aksi takdirde yerel mutfağın pek de iştah kabartmayan menüsüne katlanmak zorunda kalıyor.

http://natgeoadventure.tv/tr/ de çok zengin bir içeriğe sahip. İnanılmaz videoların, nefes kesen fotoğrafların ve dünyanın dört bir yanındaki profesyonel kaşiflerin, maceraperestlerin ve bağımsız gezginlerin ilham verici hikayeleriyle dolu.

Nat Geo Adventure paylaşımın olduğu bir yer. Size; gezi fikirleri, tüyolar, videolar, fotoğraflar paylaşma ve sizin gibi düşünen gezginlerle deneyim yaşama şansı veriyor. İsterseniz sitdeki topluluğa siz de katılabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

 • 05 Kasım 2010 tarihinde Ays dedi ki;

  Merhaba Aylin hanım,

  Tam benlik bağlantılar vermişsiniz.
  İlk fırsatta inceleyeceğim.

  Teşekkür ederim bu güzel paylaşımınızdan dolayı.

 • 05 Kasım 2010 tarihinde Sütüme Sarelleme Karışma!!! dedi ki;

  Home TV ve NatGeo TV izleme sebebim… David Rocco, geçen hafta takıldı aklıma, neydi adı neydi adı! Eşi Nina diyorum ama adı gelmedi aklıma, pzt bulunca ohh dedim sonunda… Bir de timsah avcısı Steve vardı bir zamanlar, bir vatosa kurban gitti!

 • 05 Kasım 2010 tarihinde Saglıklımutfak dedi ki;

  Ahhh Ahhh şu caillou lardan mikeylerden ve de annemim takıntılı dizilerinden fırsat kalmıyor ki. Odalarına tv aldığım halde salondalar:) Not aldım ama:)

 • 05 Kasım 2010 tarihinde Gülcan dedi ki;

  çok güzel bağlantılara benziyor.bende ilk fırsatta inceleyeceğim svgiler.

 • 05 Kasım 2010 tarihinde annemineli dedi ki;

  Merhaba Aylinciğim; bende varım o kanalda, her daim izlemek istediğim bir proğram…teşekkürlerrrr…

 • 06 Kasım 2010 tarihinde derya dedi ki;

  Aylinim canım benim siz yoldasınız şu
  an:))Ayaklarınıza sağlık nasıl mutlu
  oldum anlatamam.İnşallah 19 Aralıkta
  görüşücez.Mutluluğum tarifsiz İstan
  bulda üç canım daha var artık.Kocaman
  kocaman öpüyorum.

 • 07 Kasım 2010 tarihinde Bellek Kutusu dedi ki;

  İyi olduğu hatırlattığın, ben de seyredeceğim artık:)

 • 08 Kasım 2010 tarihinde annemineli dedi ki;

  Canım; Gönül ne kahve ister.., ne kahvehane gönül sohbet ister gerisi bahane…….öperek teşekkür ediyorum…..

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: