Mevlevi Yemeği Kuzu Etli Taze Bakla

Biliriz ya meyve ham iken dalına sıkıca tutunur olgunlaştığında dalını bırakıp yere düşer. Tasavvuf felsefesi, muhteşem bir benzetme yapıp ham insanın tıpkı ham meyve gibi dünya malına sarıldığını, olgunlaştıkça dünya malını önemsemeyip bıraktığını anlatır.

Sahrap Soysal “Derviş Sofrası” adlı ödüllü kitabında hem tasavvufta yeme içme kültürü ve sofra adabı hakkında bilgi veriyor hem de Mevlevi, Alevi-Bektaşi ve Ahi yemekleri tariflerini sunuyor.

Çağla ve bakla mevsiminde olmayı fırsat bilerek kitabın Mevlevi yemekleri bölümünde yer alan kuzu etli taze bakla yemeğini denedim. Domates Osmanlı Mutfağı’na ancak 18. yüzyılda girdiği için yemeklerin beti benzi atık gibi görünüyor. İsteyen domates salçası ile renklendirebilir elbette. Çağladan gelen ekşi tadı alacağınız, hafif bir yemek olacak. Tabii eğer kuzu etini seviyorsanız.

 

 

 

Yorumlar

 • 19 Nisan 2012 tarihinde reyhan dedi ki;

  baklayı bu şekilde hiç denememiştim,mutlaka denemeli ellerine sağlık…

 • 02 Mayıs 2012 tarihinde zeynep dedi ki;

  Kuzu eti severiz:) Ama eşim bazen sebzeli etli bir yemek yaptığımda ete yazık etme, sebzeyle pişirme ne olur diyor:)) ben de sade kuzu etinin tıkadığını düşünüyorum..bu tarif güzel olabilir:)

 • 02 Mayıs 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Evet ya kuzu eti oranı fazla, sebzeler renk katıyor.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: