Sahur, Annemin Elinde Başlı Başına Bir Öğündü!

Ramazanınız hayırlı olsun, ilk gün sabrı diliyorum. Size Ramazan boyunca yemek blogger’ı arkadaşlarımla birlikte her gün bir menü sunacağımızı ve anılarımızı paylaşacağımı aktarmıştım. Kendimce Yemek blogunun sahibi Güler Konur, bugünkü menümüzde “düğün çorbası” tarifini öneriyor.

Güler’imin Ramazan’la ilgili anısıysa şöyle: “En çok özlediğim, daha hepimiz bekarken annemin evinde yaptığımız sahurlar. Oruç tutsun tutmasın herkes sahura kalkar, herkesten önce kalkıp masayı özenle hazırlamış annemin ellerinden çıkan o nefis tatlara yarı uykulu yumulurdu. Sahur, annemin elinde başlı başına bir öğün olduğundan asla öyle iftardan kalma yemeklerle geçiştirilmez. Özenle yapılmış börekler, kızartılmış hamurlar, her tür kahvaltılıklar, kompostalar hazır edilirdi. Arkasından demlenmiş çaylar içilirdi. En güzeli de o mideyle yatağa giderken içilen su az gelir, anneme ezan okunmadan bir bardak su vermesini söyleyip yatağıma serilirdim. İçim huzurla dolardı, çok ama çok güzel günlerdi. Şimdi aynı görevi ben üstlendim. Ezandan önce yataklara su servisi yapmayı.”

Tepside patates püreli köfte, armutlu ıspanak salatası, mercimekli börek ve tahin pekmezli krep tariflerine ulaşmak için üzerlerine tıklamanız yeterli.

Yorumlar

 • 31 Temmuz 2011 tarihinde Seda dedi ki;

  Güler ablam ne de güzel yazmış. Bugün ki iftar menüsü de harika Aylin’ciğim.
  Hayat boyu su verenlerin çok olsun inşallah.
  Hayırlı Ramazanlar.

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Amin inşallah Seda’m, sağolasın

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde Tümay dedi ki;

  Aylinim sana da hayırlı ramazanlar. Güler ablacım çok güzel bir anısını paylaşmış gerçekten. Çocukluğumun sahurlarına gittim. Mönün nefis. Öpüyorum canım.

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim Tümay’ım. Her gün böyle anılarımızı hatırlamak güzel olacak ya. Öperim

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde Aylin dedi ki;

  Çekirdek ailemde annem ve ben hep tostçu olduk koca 1 ay boyunca ondan bizde sahur için özel birşey hazırlanmazdı zaten yiyemezdikte bütün iftarlar benim olsun sabahlar olmasınn Aylincim:))))Canım mercimekli börek istedi iyimi ellerinize sağlık,hayırlı ramazanlar:)

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Ben sana bir ara yaparım mercimekli börek tatlım.

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde mimosacafe dedi ki;

  Süper menü olmuş Aylinciğim, hepsine ayrı ayrı iç geçirdim şu an. Afiyet bal şeker olsun herkeslere. Öperim.

 • 01 Ağustos 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Oruç sakatlayacağım yani desene 🙂 Teşekkür ederim Ebru’m. Desteğin için teşekkür ederim.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: