Keçiboynuzlu Kurabiye Deneyimi

Keçiboynuzu ve iğde birbirlerine ne kadar da tezatlar değil mi? İnanın onlar ile nasıl tanıştım bilmiyorum ama çocukluğumdan beri tutkunlarıyım. Hadi iğde yumuşak yumuşak, tek dert ani nefes almayacaksın ki nefes boruna kaçmasın. Gerçi bu konuda idmanlı bir nesilden geliyorum, çünkü leblebi tozu yiyerek büyüdük. Peki ya keçiboynuzuna ne demeli? Nasıl da sert, dişlerinin arasına girer, yutarken boğazına batar. Ama o içindeki ballı yeri yok mu, dünyalara bedel!

Faydaları saymakla bitmiyor. Çocukların rahatça tüketmesi için kolay çözümü de bulmuşlar “harnup pekmezi”. Haaa harnup mu ne, keçiboynuzu canım, aynı şey!  Neyse bu keçiboynuzunun bir de tozunu yapmışlar, olur olmadık yerde kullanalım diye. Olurunu bulmak için bugün bir deney yaptım.  Dünyanın En Güzel Kurabiyeleri kitabındaki tarifi modifiye ettim.

Deneyimlerim şöyle: Keçiboynuzunu dişe gelsin diye küçük parçalara ayırmak zor. Ama değiyor, kurabiye pişince içinde sert kalmıyorlar, yumuşuyorlar. Benim gibi şeker ölçüsü fazla kurabiye-kek sevmeyenlerdenseniz kuru üzüm kullanmayın. Şekerden içim bayıldı, şöyle ekşi ekşi yaban mersini veya kayısı daha iyi giderdi. Keçiboynuzunu kemirdiğiniz zaman genizinize gelen olan muhteşem koku bu kurabiyede yok. Altın sarısı, karamel renginde olmuyorlar. Nasıl desem, kahveli kurabiye gibi görünüyorlar. O halde neden pişireceksiniz? 1- Meraktan 2- Keçiboynuzu faydalı sonuçta, her türlü tüketmek lazım 3- Aylin’in tecrübeleri iyi hoş da bir de ben tecrübe edeyim bakiim nasılmış?

 

 

 

Yorumlar

 • 07 Aralık 2012 tarihinde serap dedi ki;

  Başlığı ilk okuduğumda keçiboynuzu unu ile yaptığını düşündüm ama kendisini kıyıp içine koyduğunu gördüğümde şaşkına döndüm:) Çok iyi ve zor bir fikir, haklısın.. Kıymak eminim zordur. Ama unuyla yapılan şeyler de çok güzel oluyor. Benim çok eski tariflerde keçiboynuzlu muffinlerim vardı, çok değişik bir lezzette oluyorlar. Seninkilerin görüntüsü tıpkı acı badem kurabiyesine benziyor, çatlak çatlak. Nefis oldukları çok belli. Ellerine sağlık Aylincim..

 • 13 Aralık 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Keçiboynuzu tozu da var içinde. Baharatçımızda un yerine toz diye satılıyordu. Ununun methini duyuyorum, onu da alacağım en kısa sürede. Kakao yerine kullanılabilirmiş duyduğum kadarıyla. Teşekkür ederim beğendiğin için.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: