Yumurta, Dereotu ve Çörek Otu Horon Teperse

Anne sütünün mucize bir besin olduğunu biliyoruz. Protein değeri açısından bir sıralama yapsak ondan sonra ne gelir sizce? Bunun yanıtını Derya’nın Dünyası programına konuk olan Diyetisyen Berrin Yiğit’ten öğrendim. “Yumurta” imiş meğer! Et, süt bir yana yumurtadan alınan proteinin kalitesi çok yüksekmiş.

Kolesterolü yüksek kişilerin kısıtlı tüketmesi önerilen yumurta, sağlıklı kişilerce bolca yenebiliyor. Her gün yumurta yiyenler, aynı gün en az 100 kalori daha az alıyormuş. Bu neden kaynaklanıyor, çünkü yumurta tokluk hissi uyandırıyor. Bunun yanı sıra iyi bir D vitamini kaynağı.

O yumurta var ya o yumurta, bir de dereotuyla elele verdi mi değmeyin sağlıklı ve dengeli beslenmemize. Dereotu da faydalarıyla yumurta karşısında mahçup olmuyor. En iyi kalsiyum kaynağı, bağırsakta kolayca emiliyor. İkisini bir arada yediğimizde, dereotundan alınan kalsiyum, öyle sersem sersem dolaşmıyor vücudumuzda. Yumurtadan aldığımız D vitamini, kalsiyumun kemiğe yapışmasını sağlıyor. Biz öyle sakin sakin oturuyoruz belki ama o vücutta bir telaş, bir görev paylaşımı sormayın gitsin.

Ölümden başka her derde deva diye anılan çörek otu var bir de. Her gün 1 tatlı kaşığı kadarını çiğneyip yememiz öneriliyor. Bunların hepsi ve fazlası Diyetisyen Berrin Yiğit’ten öğrendiğim, modifiye ettiğim tarifte yer alıyor. Özellikle sabah kahvaltısı salatası olarak değerlendirilebilir.

 

Yorumlar

 • 14 Aralık 2011 tarihinde zeynep dedi ki;

  şifa niyetine valla:)))
  acayip lezzetli olmuş,yanına da sıcacık çay :)ohhh gel keyfim gel:)))ellerine sağlık aylincimmm
  özlem dolu kocaman öperim seni:)

 • 14 Aralık 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Gel gayriii 🙁

 • 15 Aralık 2011 tarihinde inci dedi ki;

  Aylinim muhteşem bir salata olmuş ellerine sağlık hafta sonu mutlaka deneyeceğim:)malzemeler muhteşem.
  öperim seni canım benim..

 • 16 Aralık 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Dene tabii İnci’m. Çok da kolay yapması zaten. yalnız çörek otları dişlerin arasına giriyor ama, lezzeti ve faydası için katlanacağız artık. Afiyet olsun, keyifli hafta sonları dilerim.

 • 26 Aralık 2011 tarihinde Tümay dedi ki;

  Ayliiiiinnn ya varya geçen gün aklımdan geçmişti nefret ediyorum şu yumurtaların patlamasından diye. Ya warya birtanesin sen bir tane!! yani bu akşam evde bir sürü yumurta haşlayasım var yemin ederim! Ellerine sağlık ayrıca da tarifini aldığım çok pratik ve lezzetli bir tafir canım:) Diduuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!

 • 26 Aralık 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Allah iyiliğini versin senin emi, bu ne enerji böyle, maşallah maşallah!

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: