Julia Child’ın İlk Kitabının İlk Tarifi

Filmin uyarlandığı iki kitaptan biri Julie&Julia. Filmi izlemek yetmedi bir de kitabını okudum. Yazar Julie Powell, blog projesi boyunca yaşadıklarını aktarıyor, Julia Child’ın yolunu nasıl bulacağını gösterdiğini açıklıyor.

Child’ın “Fransız Mutfak Sanatında Ustalaşmak” kitabını, Fransız yemekleri pişirmeyi öğrenmek için kullandığını sanırken aslında olasılıkların gizli kapılarının kokularını içine çektiğini belirtiyor.

Önce kitabı okuyup sonra filmi izlemek varmış, ben tersini uygulamış oldum. Kitapta filme göre Julie&Julia Projesi hakkında daha fazla ayrıntı var. Bunlardan biri “Potage Parmentier” yani patates çorbası. Julia Child’ın yazdığı ilk kitabın ilk tarifi.

Julie yorgun argın olduğu bir akşam alış veriş yapıp eve varıyor. Aldıklarına bakınca anlıyor ki Julia Child’ın patates çorbasının malzemelerine sahip. Eşi Eric’le beraber patates çorbalarını içtikleri o gece projenin başlamasına karar veriyorlar ve bloğu açıyorlar.

 

 

Yorumlar

 • 06 Kasım 2011 tarihinde Cheap Flights dedi ki;

  I love the valuable info you supply in your posts. I like your writing style.
  My blog is about Business Travel.

 • 13 Mayıs 2016 tarihinde Eda Korkmaz dedi ki;

  Yemek yemeyi sevdiğim kadar yemek yapmaya da bayılırım. Tesadüfen izlediğim bu filmi çok beğendim ve filmde adı geçen ‘Fransız Mutfağında Ustalaşmak’ isimli kitabı okumak istiyorum acaba nereden ulaşabilirim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum.

 • 01 Eylül 2016 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Bu yazıyı kaleme aldığım dönem ben de araştırmıştım, bulamamıştım. Olsa olsa yabancı kaynaklardan ulaşabiliriz.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: