Erkek Doğup Bir Yaşında Dişiye Dönen Çipura

Balık yemeyi çok ama çok seven biri olarak burada az sayıda balık tarifi paylaşmama içten içe kızardım. Uzman TV çekimi yardımıma yetişti. Tavada, fırında, ızgarada derken balık tariflerini zenginleştirmiş oldum.

Izgarada balık pişirme yöntemine gelirsek; beyaz ya da siyah etli balıkların yağlı olduğu döneminde tercih edilen, sağlıklı bir yöntem. Ege’nin meşhur balığı çipura, bu yöntem için gayet uygun bir balık. Denizde yetişeninin tadına doyum olmaz. Bu arada çipuralar protandrik hermafroditizm gösterirler. Çok bilimsel oldu değil mi, diğer bir deyişle; balıkların hepsi erkek olarak doğar, 12 aydan sonra % 80’i dişilik organlarına sahip olur. Çiftliklerde yetiştirilen balıkların kusuru, hızlı büyümeden dolayı pigment oluşumunu tamamlayamamaları, balıkların renginin doğadaki kadar parlak-altın sarısı yerine daha mat ve koyu olmasıdır. Izgarasını yapmak için 250-350 gr arasındaki çipuraları seçmelidir.

 

 

Kaynak

Yorumlar

 • 07 Ocak 2012 tarihinde derya dedi ki;

  Canım Aylin’im uzanıp o enfes tabağı almak için neler vermezdim ellerine sağlık.Mutlu hafta sonları diliyor ve kocaman öpüyorum.

 • 10 Ocak 2012 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Ah kuzzzum buralarda olsan sana ne sofralar hazırlarım bir bilsen.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: