Mutfakta Özenle Hazırlanan Yemeklerin Keyfi Bir De Böyle Artırılır!

Geçtiğimiz günlerde Unilever Beslenme ve Sağlık Enstitüsü’nde görevli bilim adamlarından Andy Woods’un BBC’ye verdiği demeci okumuştum. Bugün yarın derken şimdi paylaşmak kısmet oldu.

5 duyuma hitap eden mutfak tecrübelerinden büyük keyif alırım. Nefis yemekler, konsepte uygun masa düzeni, ışıklandırma, belki mumlar ve tabii müzik. Birazdan paylaşacağım ipuçları keyfimizi artırmamıza yarayacak türden.

Unilever’in Manchester Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü araştırma, iyi müziğin yemekten alınan lezzeti önemli ölçüde etkileyebileceğini ortaya koydu. Çoklu-duyu algılamasının yiyecekleri nasıl etkilediğine ilişkin sürdürülen çalışmaların bir parçası olan bu araştırma, mutfakta özenle hazırlanan yemeklerin keyfini arttırmak isteyenler için farklı bir alternatif sunuyor. Bu araştırmanın, ortama göre özel yemek tarifleri verilmesine yol açmasının yanı sıra tüketicilere ve restoran işletmecilerine, yemeklerden alınan zevki nasıl artırabilecekleri konusunda da daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor.

Kısa bir süre önce Food Quality and Preference Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, katılımcılar karışık tatlı ve tuzluları gözleri bağlı yerken, fonda farklı düzeylerde sesler verildi. Bu uygulama, katılımcıların fondaki sesleri beğendiğinde yiyecekten aldıkları keyfin de arttığını gösterdi.

Çalışmanın ikinci bir kolu da algılanan lezzete ve gevrekliğe odaklı olarak yapıldı. Bilim adamları fondaki sesler yükseldikçe, tuzlu ya da şekerli lezzetlerin keskinliğinin de azaldığını; buna karşın gevreklik algısının arttığını belirledi.

Muziplik bu ya! Yemeğin tuzu fazla olunca çözümü hazırdı, içine patates eklerdik, şimdi bunlara yenisi eklendi; yemeği yüksek sesli müzik eşliğinde sunalım 🙂

Unilever Beslenme ve Sağlık Enstitüsü’nde görevli bilim adamlarından Andy Woods, araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “Araştırmamız, iyi bir müziğin, yemek deneyimini güzelleştirdiğini kanıtladı. Bu bulgular, bütün yemekleri daha da güzelleştirmek için en uygun müzikleri bulabileceğimiz anlamına geliyor. Örneğin gevrek salatalar sunmak isteyen bir salata barı zinciri, daha yüksek sesle müzik dinletebilir, tuzlu yiyecekler sunan bir restoran, yemeklerine fazladan tuz ekleme ihtiyacını azaltmak için fondaki müziğin sesini kısabilir.”

Yorumlar

 • 20 Ekim 2010 tarihinde ORDAN BURDAN HAYATTAN dedi ki;

  Desene bizim evde fonda tulum çalsa kocam zehir yese sesi çıkmayacak. bunu bildiğim iyi oldu:))

 • 20 Ekim 2010 tarihinde Saglıklımutfak dedi ki;

  hahahaha Yasemin koptum gülmekten:)Aylincim araştırmalara katılıyorum .Gerçekten keyfi bam başka oluyor. Tabi kulağı rahatsız edecek derecede sesli olmadığı sürece:)

 • 20 Ekim 2010 tarihinde Ece dedi ki;

  her zamanki gibi süper paylaşım teşekkürler.

 • 20 Ekim 2010 tarihinde zeynep dedi ki;

  🙂 ayh ilk yoruma gülmekten yorum yazamıyorum:))

 • 20 Ekim 2010 tarihinde deafmute dedi ki;

  Hehehehe
  Bende yaseminin yorumunu okuyunca koptum 🙂
  İlginç bir araştırma olmuş..

 • 20 Ekim 2010 tarihinde ORDAN BURDAN HAYATTAN dedi ki;

  aman kocam görmesin bu yorumu:)

 • 20 Ekim 2010 tarihinde Sütüme Sarelleme Karışma!!! dedi ki;

  masalardaki tuza düzenleme geleceğine göre restaurantlar artık müzik sistemine yatırım yapacak demek ki…Denemek lazım evde:)

 • 20 Ekim 2010 tarihinde Ozge Sipahioğlu dedi ki;

  446 EASY LISTENING ile yemek ne keyıf:)

 • 20 Ekim 2010 tarihinde Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki;

  Yasemin'im, sordum sana canım yayınlayayım mı yorumunu diye, öyle eşim görmesin filan yok şimdi 🙂
  Özge'm, Digiturk 422'iyi de denemeni tavsiyeb ederim. Sütüne Sarellesine Dokundurtmayan Özge'm,
  Deneme sonuçlarını paylaşmanı bekliyoruz.
  Deafmute'um, Zeynep'im, Hilal'im, Yasemin'e içtenliği için çok teşekkür ediyorum. Günümüze renk kattı 🙂
  Ece'm,
  Beğenin için teşekkürler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: