Bu Yazıyı Drop Tutkusundan Dolayı Eşime Adıyorum

Şeker deyince aklınıza parlak, rengarenk, minik tatlı lezzetler geliyor değil mi? Hazır olun bu yazı, siyaha yakın kahverenginde, tuzlu-tatlı şekerlerle ilgili.

Onlar hayatıma, Hollanda’da büyüyen eşimle tanışmamla birlikte girdi. Tutkunu olduğu bu garip şekerler için gezmediğimiz alış veriş merkezi kalmadı. Hollanda’dan gelenlere sürekli sipariş verildi. Peki ben tadı beğendim mi? Kimi çeşitlerini evet, ama hala dişlerime yapışıp kalmasına sinirleniyorum.

İnternette şöyle bir araştırma yaparsanız; contaya benzer, tuzlu, kokusu kötü tanımlamaları ile karşılaşacaksınız. Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’ndan aldığım bilgi ve yönlendirme ile size oldukça ayrıntılı bir yazı hazırladım. Gelin drop gerçeğini birlikte öğrenelim:

Drop tipik bir Hollanda lezzeti. Günümüzde lale, takunya ve yel değirmenleri ile birlikte ülkenin ulusal sembolleri arasında anılıyor. Aslında, ana maddesi olan meyan kökünün geçmişi Hollanda’ya dayanmıyor. Meyan kökü tarih boyunca pek çok imparatorluk, krallık ve medeniyet tarafından derde deva olarak kullanılmış.

Meyan kökünün 3000 yıllık uzun bir tarihi geçmişi var, tıp ve beslenme alanında kullanılagelmiş. Romalılar ve Yunanlılar, meyan kökü özünü, öksürük ve mide ülseri tedavisinde kullanmış. Hititler (M.Ö.1500) devrinde kullanılan bitkisel maddeler içerisinde, meyan kökü de geçiyor. Anadolu’da Hititlerden beri elde edilen meyan kökü, Doğu ve Batı ülkelerine satılmış. Her derde deva ve özellikle panzehir olarak uzun yıllar Çinliler tarafından kullanılmış ve halen de kullanılmakta.

Meyan kökü, askeri amaçlarla ilk kez, Roma İmparatoru Büyük İskender’in yaptığı seferlerde, askerin susuzluğunu gidermek için kullanılmış. Mısır Firavunu Tutankhamon’un mezarında da meyan kökü çıkmış. Meyan balı, Sultan III. Mehmet için hazırlanan “Terkib-i Şahi”nin terkibinde bulunan 6 maddeden biri. Osmanlı Dönemi’nde hem Avrupa’ya hem de Amerika’ya satışı yapılıyormuş.

1731 yılında, İtalyan Giorgio Amarelli bugün de kullanılmakta olan taze kök ve damla üretim sürecinden suyu çıkarmayı başarmış. 1760’ta İngiliz eczacı George Dunhill İngiltere’de satılan meyan köklü bir ilaç hazırlamış. Bu, Avrupa kıtasına açılan tüketimin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Bundan sonra aktaracaklarım drop yapımına açıklık getirir özellikte…
Meyan kökleri, sonbaharda hasat edilir, rendelenir ve kurutulur. Bol su içinde kaynatılıp kaplara dökülür ve bloklar halinde fabrikalara gönderilir. Drop üreticileri, blokları eritir ve şeker, jelatin, mentol, bal vb. ekler. Droplara ekşi ve tuzlu tadı veren amonyum klorür de bu aşamada karışıma ilave edilir. Ortaya çıkan hamur haldeki drop, kalıplara dökülür.

Hollanda’da çok fazla drop üreticisi var, en büyüklerinin sayısı 20. 2008 yılı rakamlarına göre Hollanda’da yıllık kişi başı drop tüketimi 2 kg civarında. Yılda 34 bin ton civarında drop üretildiği, bunun da 90 milyon avro ciroya karşılık geldiği tahmin ediliyor.

Yaklaşık 100 farklı çeşit drop var. Hollandalılar’ın yanı sıra İskandinavlar, Almanlar ve İspanyollar da bu şekerlere ilgi gösteriyor. Türkiye’de bazı alış veriş merkezlerinde yer alan şekercilerde droplara rastlamak mümkün. Ancak meyan köküne uzak bir millet değiliz tabii. Colanın meyan kökü içerdiğini biliyorsunuzdur. Bazı yörelerimizde de meyan kökü şerbeti bol bol tüketilir. Aslında içerdiği bir madde nedeniyle şekerden 50 kat kadar daha tatlı.

Bunca bilgiden sonra drop hakkında ne düşünüyorsunuz merak ediyorum doğrusu!

Kaynakça:
http://www.youtube.com/watch?v=metCxczn2Bg&feature=player_embedded
http://eten-en-drinken.infonu.nl/producten/18775-alles-over-drop.html
http://wapedia.mobi/nl/Drop
http://www.volkskrant.nl/vk/nl/2664/Nieuws/article/detail/368859/2009/10/07/Nederlander-at-vorig-jaar-2-kilo-drop-en-5-kilo-chocola.dhtml
http://nl.wikipedia.org/wiki/Drop
http://www.dropenzo.nl/drop-en-info/drop-en-geschiedenis/drop-en-geschiedenis.html http://www.ballikovan.com/ari-aricilik-bal-haberleri/meyan-bali-cok-faydali

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’na desteği için çok teşekkür ederim.

Yorumlar

 • 05 Ocak 2011 tarihinde ORDAN BURDAN HAYATTAN dedi ki;

  Aylincim yıllar önce dayım getirmişti Almanyadan, ağzıma atmamla tükürmem bir olmuştu. hiç sevmemiştim ama dayım da bayılır bunlara. hala da çocuk gibi kemirir, hele de ayakkabı bağcıgı gibi olan var ya onu çok iyi biliyorum.

 • 06 Ocak 2011 tarihinde Betül KÖROĞLU dedi ki;

  ablam hiç getirmedi bunlardan ama bol bol marshmallov getirir o. merak ettim bak şimdi söliyim hemen 🙂

 • 06 Ocak 2011 tarihinde YETENEK-SİZİN dedi ki;

  Üstteki yorumu okumasan o ipin konuyla ne alakası var diye soracaktım:) Dropu ilk defa duyuyorum hiç tüketmedim bir gün denemek isterim tabii ozmn gelip yorum ayzacağım:)

 • 06 Ocak 2011 tarihinde Naile dedi ki;

  hollanda doğumlu olduğum için bu tat çocukluğumun tadı. Yıllardır yemiyorum, görünce özlediğimi farkettim..

 • 06 Ocak 2011 tarihinde Sütüme Sarelleme Karışma!!! dedi ki;

  ben yiyemiyorum ağır geliyor tadı, yapışkanlığı ile ilgili bir derdim yok jelly beans çok severim ama drop la ilgili sorun meyam kökü ile ilgili galiba:) o tat ağır geliyor bana, öksürük şurubu tadı kalıyor ağzımda, hasta hissediyorum yiyince:)

 • 06 Ocak 2011 tarihinde Tümay Öztürk dedi ki;

  Yaseminin yorumuna çok güldüm:) İkilemde kaldım lezzetli birşey mi deil mi diye:) Ama görünüşleri süper. Bir tatmak lazım:)

 • 06 Ocak 2011 tarihinde annemineli dedi ki;

  Merhaba; bende oralarda yemiştim, pek iç açıcı gelmedi bana, sevgilerrr..öptüm…..

 • 06 Ocak 2011 tarihinde sarkaç dedi ki;

  Merhaba, blogunuzla tanıştığıma memnun oldum.
  Dropları gözüm bir yerlerden ısırıyor ama tadıyla ilgili hiç bir fikrim yok.

 • 06 Ocak 2011 tarihinde Kendimce dedi ki;

  Bu şekerden hiç yemedim ama meyan kökünün kokusunu ve tadını bildiğim için az çok tahmin edebiliyorum ama gördüğüm kadarı ile seveni de çok

 • 07 Ocak 2011 tarihinde SerpiL dedi ki;

  ya geçenlerde alışveriş merkezlerinde ortada( elimize kese kağıdı verip kendin aldığın hani)satılıyodu.alıverdim karışık ay berbat bişi ya.acep bizim aldıklarımızmı öyleydi sen koymuşsunya siyah çikolata gibi yuvarlak resim.işte ondan.ıyyy bidaha asla almam

 • 12 Ocak 2011 tarihinde DEKOR GURU dedi ki;

  Merhaba Aylin Hanım,
  Böyle kapsamlı bilgiler veren blogları biz çok seviyoruz. Ayrıca hazırladığınız lezzetler de birbirinden güzel görünüyor. Bir selam vermeden geçmek istemedik. Sevgilerimizle…
  DEKOR GURU
  Evinizin Online Dekorasyon Gurusu
  http://www.dekorguru.com

 • 13 Ocak 2011 tarihinde Anonymous dedi ki;

  ben drop cok seviyorm ancak bulamıyorm nerden bulabilirim lütfen yardımcı olun serpil nerden aldın onuuu

 • 13 Ocak 2011 tarihinde Bilal dedi ki;

  slm…2 aydır türkiyede bu şekeri arıyorum bir türlü bulamadım… öncelikle serpil hanım bu şekeri nerede hangi alışweriş merkezinde buldunuz benmle paylaşırsanız çok sewinirim…ayrıca bu şekeri türkiyede nerede bulabileceğimi bilen warsa lütfen benmle paylaşsın şimdiden teşekürler….

 • 24 Ocak 2011 tarihinde Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki;

  Biraz geç yanıt oldu, affınıza sığınıyorum. İstnabul'daki büyük alış veriş merkezlerinin kimisinin içindeki Çok Şeker standlarında bulabilirsiniz bu şekerleri.
  Dekor Guru ve Sarkaç,
  Hoşgeldiniz dost sohbetimize 🙂
  Serpil'im, evet Türkiye'deki çeşitler genelde pek sevilesi cinsten değil. Eşim söylerdi Hollanda'dakileri çok seveceksin diye, öyle de oldu doğrusu 🙂

 • 28 Temmuz 2011 tarihinde shiloo.. dedi ki;

  Daha bu hafta sonu erkek arkadaşım holladadan getirdi kendisi hollandalıdır… ilk gördüğümde shekillleri bakımından bi hayli eğlenceli bisheye benzediğini düşündüm …. iyiki onun yanında açmamışım üzgünüm ama sevgilim benim damak tadıma uymadı 🙂 ve eğer birgün türkçe öğrenirsen ve bu yazıya denk gelirsen bana kızma not: ama merak etme hollandalı iş arkadaşlarım ve bir kaç türk arkadaşım şuanda karşımda onları yemekle meşguller sanırım sana dua ediyorlar çok özlemişler bu tadı :)):)::) seni seiyorum

 • 28 Temmuz 2011 tarihinde RUŞEN dedi ki;

  tek kelımeyle ıgrenctıı.. kokusu hala burnumda.

 • 07 Şubat 2012 tarihinde MAYMN dedi ki;

  hi!!!

 • 05 Mayıs 2012 tarihinde Sibel dedi ki;

  Selam, su anda hollandadayiz .Esim burada dogmus ve 6 yasina kadar kalmis. Yarin istanbuka donuyoruz ve bu gunden pakeler dolusu aldi bu sekerlerden, bana da tadi cok guzel gelmiyor dogrusu ama o bayiliyor. Sanirim damak tadi ile alakali birsey

 • 07 Mayıs 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Hollandalılar işi biliyor, şifa niyetine de olsa yiyorlar. Eh çocukluğu orada geçen için paket paket drop almak çok normal bir davranış. Türkiye’ye gelince kimselerle de paylaşmak istemezler üstelik. Sanki yemek isteyen varmış gibi 😉

 • 17 Mayıs 2012 tarihinde Ayşenur Ekol dedi ki;

  Ben bunlardan eskişehirde buldum ama o mağaza bir daha getirmeyeceğini söyledi çok üzüldüm.bunlar türkiyede nerede bulunur bi bilginiz var mı?

 • 18 Mayıs 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Sevgili Ayşenur, AVM’lerde Çok Şeker standlarında bulabilirsin.

 • 22 Kasım 2013 tarihinde Sunny sunny dedi ki;

  Merhaba

  Ben de hollandalıyım ve drop olsun diğer şekerler olsun bayılırım ve diğer şekerlerden bulamadığım için genelde ablam getiriyor 1 bavul dolusu düşünün artık en mutlu günüm olur :))) Drop dan vazgeçemiyorum türk şekerlerini sevmiyorum ama drop’a bayılıyorum bambaska bir şeker benim için ve genelde ben ikram ettiğimde yiyemiyolar buyuzden ziyan olmasin diye de vermiyorum 😀 1 tane 1 tanedir haha buarada istanbul içinden olan varsa Bakırkoy capacity carausel avm. Sefaköy: armoni park Mecidiyeköy: CEVAHİR Avm de bulabilirsinzi genelde haribo stantlarnda bulabilirsiniz bu şekeri 🙂

 • 09 Haziran 2017 tarihinde Mehtap dedi ki;

  İstanbulda nerde bulabilirim??? Drop’u çok özledim ve aşeriyorum 🙁

 • 13 Kasım 2017 tarihinde Aylin Türkşen(Yazar) dedi ki;

  Yaaa keşke bilsem! Ankara’da oturuyorum artık. Duyarsam bir yerden size haber veririm. Sevgiler

 • 30 Temmuz 2017 tarihinde sevilay dedi ki;

  drop denince akan sular durur paylaşmayı severim yalnız söz konusu drop olunca paylaşmamayı özen gösteririm türkiyede çok ama çok kısıtlı satışı var hollanda doğumlu olup droptan mahrum kalmak çok

 • 13 Kasım 2017 tarihinde Aylin Türkşen(Yazar) dedi ki;

  Çok iyi anlıyorum sizi, sevgiler

 • 18 Temmuz 2020 tarihinde hollandalı dedi ki;

  drop ahhh çocukluğumun lezzeti.. Türkiye ye geldiğimizde beri burnumda tüter durur en son buldum bugün getirmiş bir yer 🙂 3 kilo sipariş ettim hafta içi gelcek inş. birşey bu kadar özlenir mi ya :))

 • 06 Ekim 2020 tarihinde Aylin Türkşen(Yazar) dedi ki;

  Sevenleri özler, bilirim. Afiyet olsun.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: