Doğal Erik Suyu

Papaz ve mürdüm eriği, can erik… Çocukluğumda bol bol tükettiğim erikler bunlar. İkamet ettiğimiz yerdeki papaz eriği ağaçlarıyla, memleketimizdeki bağın can erikleri gözümü ve midemi doldurdu demek ki. Çok fazla tüketmenin verdiği mide ağrıları, bağırsak hareketlilikleri çocukluğumun hoş anıları arasındaki yerini aldı. Şimdilerde alış verişe çıktığımda erik almak nadiren aklıma geliyor. Mürdüm eriklerine gidiyor elim ancak, o buruk tatlarını, diriliklerini severim.

Evde meyve suyu yapmak içinse genelde vişneyi tercih ederim. Şeftali, kayısı, elma suyu filan yapmaya yeltenmem. E vişne mevsimini bekleyemeyeceğime göre dolaptaki papaz eriklerine kırmızıları ekleyerek değerlendirmekte fayda var diye düşündüm. Çubuk tarçın ilavesiyle lohusa şerbetini andıran doğal mı doğal, nefis bir meyve suyu çıktı ortaya. Sevenler malzemelere 2-3 karanfil tanesi ilave edebilirler.

 

Yorumlar

 • 18 Haziran 2012 tarihinde Sütüme, Sarelleme Karışma!!! dedi ki;

  oyyy oyyy oyyyy! buz gibi ne de iyi gider, rengi de ne güzeldir, buz atarsın bardak terler falan ne güzel durur yaz günü, ne cezbeder. Hakikaten hep mideyi hareketlendirsin diye verirlerdi çocukken:)

 • 18 Haziran 2012 tarihinde hatice yazıcı dedi ki;

  Afiyet bal olsun ellerine sağlık.

 • 19 Haziran 2012 tarihinde inci özsoy dedi ki;

  Evet Aylinim erik suyu zamanı geldi canımın içi hemde çok sağlıklı doğrusu.
  Tarçın çubuğunu hiç denememiştim,ilk fırsatta bende deneyeceğim.
  Ellerine sağlık canım,öpüyorum seni kocaman…

 • 21 Haziran 2012 tarihinde zeymurancafe dedi ki;

  çok guzel olmuş rengi harıka

 • 27 Haziran 2012 tarihinde Tümayın Mutfağı dedi ki;

  Ayy bende yaparım hep yazın. Soğuk soğuk içeriz hep. Ellerine sağlık. Afiyet bal olsun Aylinim:)

 • 10 Ağustos 2012 tarihinde Mukaddes dedi ki;

  Eriklerin çekirdeklerini çıkarıp tencereye alırsanız daha iyi olur, çünkü pişmiş çekirdeği toprağa ekmenizin bir anlamı yok, filizlenip ağaç olmaz. Ben kayısıdan da yapıyorum, çekirdeklerini çıkarıp tencereye alıyorum, şekerini ekliyorum, blender dan geçirip, süzüyorum. Çekirdek çıktığı için blenderı da zarar vermiyo, daha pratik ve nektar gibi oluyor.

 • 10 Ağustos 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Mukaddes Hanım, önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz, teşekkürler.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: