Tuzu ve Ekşisi Allah Vergisi

Oldum olası sebzelerin, meyvelerin, çiçeklerin familyalarına şaşırmışımdır. Yine aynı durum söz konusu. Bakın siz şu işe ki; deniz börülcesi ıspanakgiller familyasından bir bitki çeşidiymiş.

Deniz kıyılarında suyun gel git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişiyor. Türkiye’de en çok Gökova’da, Tuz Gölü ve çevresinde, Aksaray, Ereğli, Burdur ve Tarsus’ta rastlanıyor.

Allah vergisi tuzluluğu biraz da ekşiliği olan deniz börülcesinin genelde haşlanarak salatası yapılıyor. Domates, sarımsak, limon, sirke, yoğurt ve zeytinyağı sıklıkla bir araya geldiği malzemeler. Bol suda haşlanmasına rağmen tuzunu kolay kolay bırakmıyor. Bu nedenle ayrıca tuz eklemek gerekmiyor.

Deniz börülcesinin en zahmetli kısmı kılçıklarından ayıklanması. 1 bağ deniz börülcesini tek başına tv karşısında ayıklayan bir kişinin yaklaşık 20-25 dakikası harcanıyor. Bu sebeple tıpkı zeytinyağlı yaprak sarmasında olduğu gibi konu komşu, eş dost akraba bir araya gelip sohbet ederken, belki arada dedikodu yaparken imece usulü ayıklamakta fayda var. Bakın o zaman iş nasıl da 10 dakikada bitiveriyor.

 

Benzer Yazılar

  Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

 • 17 Temmuz 2012 tarihinde Tümayın Mutfağı dedi ki;

  Teşhisin kesinlikle doğru Aylincim:) Bildiğin yaprak sarması gibi, oyalandığın başka birşey olmalı ki nasıl yaptın nasıl bitti anlamayasın:) Ayıklaması fena ama tadı harika bir salata:) Ellerine sağlık canım…

 • 23 Temmuz 2012 tarihinde Tijen AKTAY dedi ki;

  Aylinim şimdi gördüm tarifini:))
  Bizde imece usulü olursa devamında etrafı da temizlemem gerekir bu durumda almayayım:))

  Sakin sakin kendi başıma temizliyorum ben:))

  Domateslisi de çok güzel olur. İzmir de sadece sarımsaklı ve zeytinyağlı yapılır. Ama cevizlisini mutlaka dene. muhteşem:))

  Öperim seni:)

 • 24 Temmuz 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Evet Tijen’im cevizlisini mutlaka deneyeceğim. Uğraşılıyor filan ama deniz börülcesini de fasulye olan börülce kadar çok sevdim.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: