Dolmalar, Sarmalar, Tabii Bir De Köfteler

“Dedemin İnsanları” filminde kurulan sofralara, masaya konanlardan çok etrafında toplananlardan dolayı özendim. Hele o bağ evindeki akşamlar… Konu komşu evde karınca kararınca bir şeyler yapıp koyuyor sofraya. Sonunda da karpuz ve kavun oldu mu ikram tamam.

Mehmet Dede, gavur diyen arkadaşlarına içlenen torununa işin aslını astarını anlatmak için yine bağ evinde toplaşılmış akşamlardan birini seçiyor. Girit’teki evi anlatarak gözü uzaklara dalarken sofrada hem zeytinyağlı yaprak sarması hem de biber dolması var. Eşi Nadire Hanım’ın dolmaları pek lezzetli oluyor, ilgiden belli, konuşma bitip de masayı tekrar gördüğümüzde onlardan bir kaçının eksildiğine tanık oluyoruz.

Dolmalar, sarmalar, tabii bir de köfteler… Yaz akşamlarının, piknik ve plaj menülerinin değişmezleri. Yaprak sarmasını zamanında anlatmıştım,  film sebep oldu yıllar sonra biber dolması pişirdim. Çayın yanına pek güzel gitti.

 

 

Yorumlar

 • 08 Haziran 2012 tarihinde Narince dedi ki;

  Öyle bir sofrada olmayı pek isterdim şimdi. Kalabalık, şenlikli, sıcak. Püfür püfür bi de rüzgar olsa…

 • 10 Haziran 2012 tarihinde Bellek Kutusu dedi ki;

  Bayılıyorum sevdiklerimle beraber kalabalık sofralara:) Ha bir de sarmaya;)

 • 13 Haziran 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Şöyle kırlık bir yerde, mümkünse deniz kenarı, akşamdan sabahın erken saatlerine kadar bir sofrada kurulsak, sohbetin dibine vursak

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: