Dünyada İlk Kez 2010 Çeşit Yemek Sunulmuş Olabilir Mi?

Bir ailenin mutfağında yılda kaç çeşit yemek pişiyordur dersiniz? Sabah kahvaltılarından hazırladığımız omlet ve hamur işlerini de dahil ederek günde 3 çeşitten hesaplasak, yıllık toplam 1.095 çeşit oluyor. Yetmedi! Yetmeyen nedir? Bu yıl katıldığım Bi’ Büyük Fest ve 2. Lezzet İstanbul Festivali’ndeki toplam yemek çeşidinin gerisinde kaldı da o yüzden yetmedi.

Hatırlarsınız Temmuz ayında Kuruçeşme Arena’da düzenlenen Bi’ Büyük Fest’te Yeni Rakı, rekor denemesine imza attı ve 1112 çeşit meze ile “En zengin meze masası ile dünyanın en çok çeşitli açık büfesi” unvanını alıp Guinness Dünya RekoruTM”nu kırmayı başardı. Bu mezeler, Tüm Aşçılar Federasyonu’ndan yaklaşık 90 aşçının çalışmalarından ve rakı severlerin Yeni Rakı’ya internet üzerinden gönderdiği meze tariflerinden oluşturuldu. Eşime ait “cevizli avakado ezme” tarifi de bunlardan biriydi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) tarafından düzenlenen ‘2010 Yılında 2010 Çeşit Lezzet Festivali’ de geçen hafta sonu Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, dünyada ilk kez 2010 çeşit yemeğin bir arada sunulduğunu açıkladı.

Türk ve Osmanlı mutfak kültürlerinin yeni nesillere aktarılmasına katkı sağlaması amaçlanan festivali yerinde incelemek üzere bir grup blogger olarak Feshane’deydik.

Festival mönüsü, katılımcı firmaların önerilerini TÜRES’e sunmalarının ardından oluşturulan jüri tarafından değerlendirilerek, son şekline getirilmişti. 2010 çeşit yemeğin tadına bakmak mümkün değildi elbette. Elimizden geldiğince ve midemiz elverdiğince lezzetlerin tadına baktık.

Tuzun içindeki köy pilici, yaklaşık 3 saat pişiriliyor. Ama önce içi az pişmiş iç pilav ve badem ile dolduruluyor, dışı da 5 kilo tuzla sarılıyor.

İşte kocaman sini içindeki Gaziantep’in ünlü tüylü acur, kabak, patlıcan ve biber dolmaları…

Festivalde 3.500 yıllık Hitit Mutfağı’nın standı da bulunuyordu. Örnekler, et yemekleri ve ekmekler olarak iki gruptaydı. Yukarıda tarifi yer alan bezelyeli ballı ekmeğin tadına baktım, fena değildi doğrusu. Hititler, Tanrı’ya insan kurban etmez, insan şeklinde ekmek yapıp sunarlarmış. Festivalde böyle bir ekmek varmış ancak geç gittiğim için fotoğraflama imkanı bulamadım.

Benzer Yazılar

  Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

 • 14 Ekim 2010 tarihinde sünter dedi ki;

  Türk mutfağı dünyada ne kadar tanınıyor, biliniyor pek bilmiyorum ama ilk sıralarda olmayı kesinlike hakediyor. Sen sevgili aylin,ve senin gibi diğer yemek blogçuları katıldıkları etkinliklerle yemeklerimizin dünya çapında tanınmasına katkıda bulunuyorsunuz.
  Bir ülkenin doğal güzellikleri kadar mutfağıda büyük önem taşıyor yutdışında.

  Kutluyorum seni ve bu lezzetli yemeklerimizin tanıtımına vesile olan herkesi:))

 • 15 Ekim 2010 tarihinde www.sutumesarellemekarisma.com dedi ki;

  bazı tatların değerini yitirmemesi, modern hızlı tüketime yenik düşmemesi için bu tip organizasyonlar ve salt ulusal değil uluslararası basında da yer alması çok önemli bence. Hitit mutfağı gibi mesela, umarım devam eder bu tip organizasyon! Keyifli geçmiştir umarım! Sevgilerimle,

 • 15 Ekim 2010 tarihinde Saglıklımutfak dedi ki;

  Keyifliydi gerçekten, Değişik isimler değişik tatlar. Denemek gerek bazılarını. sevgiler canım

 • 15 Ekim 2010 tarihinde Burcu dedi ki;

  hem zenginliği hem lezzeti ile bir çok dünya mutfağını geride bırakan mutfağımız keşke daha çok bilinse aylinciğim. bu arada gelemediğim için aklım kalsada kendimi tutamayıp herşeyi yemek isteyeceğimden alınacak kalorilerden uzak kaldığım için sevinmeliyim sanırım :))

 • 15 Ekim 2010 tarihinde Benhurum dedi ki;

  Tam bir görsel şölendi ve bu kadar çeşidi bir arada bulup görmek ve bir de tadına bakabilmek gerçekten çok keyifliydi. Hernekadar hepsinin tadına bakabilmek imkansız olsada:) Ayrıca bu sayede hepberaber yine nefis bir gün geçirdik ne mutlu bize:))

 • 15 Ekim 2010 tarihinde Tümay Öztürk dedi ki;

  Türk mutfağı gerçekten bir numara. Ama değişik tatlara da bakmak lazım. Çok güel bir ziyaret olmuş. Tam benlik bol yemekli:)

 • 15 Ekim 2010 tarihinde YEMEK VAKTİ AYLİN dedi ki;

  Mmm harikaymış gerçekten..Malesef ben gidemedim ama gördüm bloglardan ve face den üüüüü:)

 • 15 Ekim 2010 tarihinde annemineli dedi ki;

  Merhaba; TV.de görmüştüm,ne güzel ve zengin bir etkinlik olmuş,Paylaşım çok güzel,teşekkürlerrr..Öpüyorum….

 • 16 Ekim 2010 tarihinde devletsah dedi ki;

  Ben gidip biraz daha üzüleyim… Ama hangi birisine… Tavuğa mı, dolmalara mı, tanrılara kurban edilen ekmeklere mi?

 • 16 Ekim 2010 tarihinde tarih84 dedi ki;

  7 gün 24 saat kalsam orada asla doyamam.bu tatlar şahane.televizyondada bir kaçını görmüş tatmış kadar oldum offf şahane..ben bir çeşit yemeği zor kıvamladım aslında kıvamlayamnadım 2010 çeşit maşallah:)

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: