Balkabağı Püresi

Evde balkabağı sevmeyen biri olmasına rağmen ısrarla değişik tüketim yolları üzerine çalışıyorum, n’apayım çok seviyorum! Defne Bebek’in mamalarının içinde de kullanarak alışkanlık edindirmeye çalışıyorum ki balkabağı sever bir yandaşım olsun.

Blogta şimdiye dek balkabağı kullanılarak hazırlanan iki çeşit çorba, tatlı ve pankek tarifi paylaştım. Bunlar ne ki, sizlerle daha ne tecrübeler yaşayacağız? O halde ön hazırlık yapalım ve balkabaklarını püre halini getirip dondurucu da saklayarak her an kullanılabilir hale getirelim.

Genelde balkabağı püreleri şeker ve suyla hazırlanıyor, aslında tatlısı yapılıp eziliyor desek yeridir. Oysa ki aşağıdaki tarifle ilavesiz olarak hazırlayabilir hem tatlılar hem de tuzlular için kullanabilirsiniz.

balkabagipüresi_1

Balkabağı Püresi

Malzemeler:

 • 1,5 kg kabukları soyulmuş, çekirdeksiz balkabağı
 • Tencere içinde kullanılan buharlı pişirici

Yapılışı:

Yayvan, yüksek kenarlı bir tencerenin altına 2 parmak kadar su koyun. Üzerine buharlı pişiriciyi yerleştirin. Balkabaklarını cevizden küçük parçalara kesin.

buhardabalkabagi

Tencerenin kapağını kapatarak pişmeye alın. Yaklaşık 15-20 dakikada pişecekler. Bir kaçına çatal batırarak pişip pişmediğini kontrol edin.

balkabagipuresi

Tencereyi ocaktan alın 10 dakika kadar kapağı açık ılınmaya alın. Geniş bir tabağa alıp çatal ile hepsini ezin. Ölçü olarak kullandığınız su bardağını tamamen doldurun, ardından buzdolabı poşetine döküp ağzını düğümleyin. Bu malzemeler ile yaklaşık 3,5 su bardağı püre çıkıyor. 1 su bardağı pürenin ağırlığı da yaklaşık 250-260 gr oluyor. Amacımız balkabağı pürelerini birer su bardağı ölçüsünde ayrılmış olarak saklamak.

Yorumlar

 • 03 Kasım 2013 tarihinde oZGe (ozgeninoltasi.com) dedi ki;

  Aylincim ben balkabağı sevmeyen gruptayım, tatlısını da hiç yemem. Ama evdeki küçük hanım için geçen gün alıp püresini yaptım. Çok faydalıymış. Dondurucuda saklamak aklıma gelmemişti, bu güzel fikir için teşekkürler. Pişirip pişirip dondurucuya atayım. Arada kullanırım. Sevgiler.

 • 10 Kasım 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Defne’ye kullanıyorum ben de, ayıla bayıla yiyor, maşallah tıpkı diğer sebzeler gibi (kereviz hariç!) Gökçe’ciğime de sağlık olsun, lezzet olsun.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: