Ayva Hava Durumunu Bildiriyor!

Kışa ilişkin hava durumu tahmini için hala ayva ve palamut takibine çıkanlar var. Üstelik gelişen teknolojiyle birlikte neredeyse yarım yıllık tahmini öğrenebiliyorken. Buyrun bakalım bu yıl ayvalarla palamutlar aynı şeyi söylemiyorlar. Ayva ağaçları yerlere kadar sarkıyor, nasıl da bol. Palamutlardan ise doğru dürüst haber alamadık. Belli oldu, yiyecek falına bakıp kışın nasıl geçeceğini tahmin etmeye kalkışırsak ayvayı yiyeceğiz.

Geçen yıl reçelini yapıp rengine ben bile şaşıp hayran kalmıştım. Hatta kimi tadına bakanlar şeftali reçeli olduğuna bahse girmeye kalkıştı benimle. Bu yıl ayvayı marmelat olarak yedireceğim size. Gerçi sürpriz tariflerim de olacak. Madem bu yıl bol, çeşit türlü tüketmek lazım.

Bu tarifi yaparken evde rende de yapan bir mutfak robotunuz olduğunu unutmayın. Öyle salataya havuç doğrar gibi olmayacak. Epeyce ayva rendeleyeceksiniz.

ayvamarmelati

 

Yorumlar

 • 20 Ekim 2013 tarihinde Serap dedi ki;

  Çiçeği yazı, meyvesi kışı haber veren ne ilginç bir meyve şu ayva 🙂 Marmelatın bereketli olsun, afiyetle yiyin Aylincim. Ellerine kollarına sağlık canım..

 • 20 Ekim 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim Serap’ım

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: