Ayvanın Tüketim Şekillerini Anlatmak Bizim Sorumluluğumuz Olsun

Bloğumda ne çok ayva tarifi var ve bu meyveye olan ilgim geçecek gibi de değil. Sizin bilmem de ben bu durumdan hiç şikayetçi değilim. Martha Stewart’ın bir programında “Böyle de bir meyve var!” diyerek ayvayı tanıtışı hala gözlerimin önünde. Bizdeyse kanıksanmış bir ağaç/meyve. Bununla birlikte kaç evde sıcak yemekte kullanılıyor acaba? Oysa ki Osmanlı Mutfağı’nda bu tür yemeklerde de yeri olan bir malzeme.

Bugünü baz alırsak; dünyanın Avustralya hariç her bölgesinde yetişen bu meyvenin üretiminde birinci sıradayız. Hal böyle olunca tüketim şekillerini anlatmak da biz Türk bloggerlarının sorumluluğu olsun değil mi?

Ayvayı armut ile kol kola sunan bu komposto için seçtiğiniz türe göre pişme süresi değişir. Genel kural; ayva armuta göre daha uzun sürede pişer. O yüzden kompostoya önce onun dilimlerini eklemeli. Çok pişirmemek lazım ki komposto suyu içinde kendinden geçmişler yerine hafifçe su yüzüne çıkmanın keyfini yaşayan meyveler görelim.

kishosafi

 

Yorumlar

 • 30 Kasım 2013 tarihinde Petek Yalçın dedi ki;

  Ayvayı çok severim.Anneciğim bıçakla değil,cam bir çay tabagıyla keserdi ayvayı Aylin’cim.Suyu gitmesin diye.Gerçekte de sulu sulu olurdu.
  Eline sağlık bu arada çok lezzetli bir komposto olmuş belli.

 • 09 Aralık 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Biz de kaşıkla keserdik. Cam çay tabağıyla kesmek de maharet ister hani.

 • 03 Aralık 2013 tarihinde serap dedi ki;

  Ağzınıza layık bir tarif bu besbelli.. Ellerine sağlık Aylincim 🙂

 • 09 Aralık 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim Serap’ım, öperim

 • 05 Aralık 2013 tarihinde Aycan dedi ki;

  Aylin hanım selamlar;

  ayvayı bende çok severim. mevsimindeyken sürekli tüketmek şart aslında.

  Sevgiler;

 • 09 Aralık 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Evet değil mi? Ben de epey tarif var dediğim gibi. Ayvalı muffin tarifini de denemenizi öneririm o halde. Sevgiler http://www.kuzinedekizaranekmek.com/ayvali-muffin-kek.html

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: