Hastalıkla Ellerine Düşmemeyi, Sofralarına Oturabilmeyi Dilerim

Bu da oldu! Onca yarışmada heyecan yaşadıktan sonra işler tersine döndü. Bu kez jüri olarak çeşit türlü yemeğin tadına bakmak kısmet oldu. Hem de taa Adana’da!

Acıbadem Adana Hastanesi kurulalı 3 yıl oldu. Sunduklarını, sağlık hizmetlerinin ötesine taşımayı amaçlıyorlar. Hayatın her dalına dokunmayı hedefliyorlar, çünkü hayatın hep beraber, birlik olunduğunda daha iyi taşınacağına inanıyorlar. Bu yılın sloganı da “Bizim olduğumuz yerde hayat var!”. İşte 3. Geleneksel Yemek Yarışması’na katılanlar da bu nedenle “Hayatın tadı tabağımda!” dediler.

Geçen Çarşamba günü düzenlenen yemek yarışmasında; hemşire, doktor, idari personel, laboratuar teknisyenleri derken 11’i kadın sadece 1’i erkek 12 yarışmacı karşımıza çıktı. Birbirinden lezzetli yemekleri; Dost Gurme Genel Sekreteri Selçuk Savaşan başkanlığında Pasta Bahçesi’nin sahibi, aynı zamanda pasta şefi olan Yiğit Zeyneloğlu, Acıbadem Adana Baş Aşçısı Mehmet ve ben değerlendirdik.

Adana gastronomi kültürüyle dikkat çeken bir il. Kebabı, şalgam suyu, bici bici ve karakuş tatlısı, cezeryesi ilk akla gelenler. Yöreye özgü lezzetlerle pişirilen tencere yemekleri de ayrıca incelemeye alınmalı.

Eh durum böyle olunca karşımıza çıkan yemeklerin de yöresel olmasını bekliyordum doğrusu. Yarışmacılar Adana lezzetlerine doymuş olacaklar ki hayatın tadını bambaşka lezzetlerde bulmuşlar. Meksika’dan papaya yemeği, muammara, Kayseri tepsi mantısı, Afgan pilavı, Bursa Mutfağı’ndan şeftali kurabiyesi, brownie, glutensiz kek, elmalı kek, dereotlu-peynirli poğaça, muhallebili kadayıf tatlısı, kedidilli, muhallebili ve meyveli sütlü tatlı, Malatya Arapgir yöresine ait un helvası ve bergamut reçeli tadına baktığımız lezzetlerdi.

Bursa Mutfağı’nda şeftali kurabiyesi

Kayseri tepsi mantısı

Malatya Arapgir un helvası

Dereceye girenler, cumartesi gecesi yapılacak 3. yıl gala gecesinde açıklanacaklar. Dolayısıyla bana da pazar günü bu bilgileri paylaşmak düşecek, hem de tarifleriyle birlikte. Allah hastalık nedeniyle ellerine düşürmesin, ancak hastane çalışanlarından yayılan pozitif enerjiyle moral ve şifa bulmamak mümkün değil. Onlarla tanışmanın yanı sıra ellerinden yemeklerini de yediğim için şanslıyım. Mutluluk ve başarılarının devamını dilerim.

Yorumlar

 • 21 Şubat 2012 tarihinde Tümay Öztürk dedi ki;

  Risottodan iyidir diyorum:) Sanırım juri olmak, karşıda yarışmacı olup yapmaktan daha zor olsa gerek. Hepsi güzel gözüküyor. Bende merakla takipteyim. İyi olan kazansın:)

 • 22 Şubat 2012 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Aynen dediğin gibi jüri olmak daha zormuş. Hele benim gibi hak, hukuğa takıntılı biri olarak, kimseyi yanlış değerlendirmeyeyim diye epey zorlandım.

 • 23 Şubat 2012 tarihinde Silva Demirci dedi ki;

  Harika:) Jüri koltuğu yakışır…

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: